EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 17:49   Güncelleme : 31-03-2021 17:49

Ziraat Bankası Çin Exim Bank’tan 400 milyon dolar kredi aldı

Ziraat Bankası, Çin’in önde gelen finans kuruluşlarından Çin Exim Bank (The Export Import Bank of China) ile 400 milyon doları tutarında kredi anlaşması imzaladı. 

Ziraat Bankası Çin Exim Bank’tan 400 milyon dolar kredi aldı

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin Exim Bank’tan 320 milyon dolar ve 500 milyon yuan olmak üzere iki ayrı dilimde sağlanan kredi ile yerel paralarla ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına katkı sağlanacak. 

Açıklamada, "Ağırlıklı olarak Çin ve Türkiye arasında dış ticaret gerçekleştiren firmalarımızın finansman ihtiyacına yönelik kullandırılacak olan kredi, Çin Kalkınma Bankası ile 2017 yılında imzalanan 600 milyon dolar tutarlı ikili kredi anlaşmasından sonra Çin Bankaları ile olan yakın işbirliğinin bir diğer önemli kilometre taşı olma özelliği taşıyor" denildi.

Ziraat Bankası, 600 milyon dolar tutarında “Sürdürülebilir Eurobond”  ihracını Ocak ayında gerçekleştirmişti. Banka, söz konusu ihraç ile yeni bir finansman yöntemini bilançosuna eklemenin yanı sıra, yatırımcı portföyünü de genişletti.

Açıklamada, "Söz konusu anlaşma, uluslararası finans çevrelerinin ve iş ortaklarının gerek ülke ekonomisine gerekse Ziraat Bankası’na duyduğu güvenin önemli bir göstergesi niteliğindedir" denildi ve eklendi:

"Covid-19’un süregelen etkilerine rağmen, Türkiye ekonomisinde ivmelendiği gözlemlenen yatırımlara ilişkin, yurtdışı finans kuruluşlarının tasarruf fazlasının ülkemize gerek kredi kanalı ile gerekse portföy yatırımları yolu ile kazandırılması konusunda Ziraat Bankası çabalarını sürdürmeye devam edecektir.

"35 milyonu aşkın müşterisine sunduğu yüksek hizmet kalitesi ve artan ürün çeşitliliği ile sektörün lider bankası olan Ziraat Bankası, uzun yıllardır istikrarlı bir biçimde geliştirdiği güçlü uluslararası işbirlikleri ile reel sektörün desteklenmesinde üstlendiği öncü rolü başarı ile sürdürmekte ve “bir bankadan daha fazlası” olmanın gerektirdiği misyonu sağlamaya devam etmektedir."

Kerem Barış HACIR / Finans Editörü
kerem@sakinca.com