GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 18:11   Güncelleme : 01-04-2021 18:11

Reddedilen teklif yeniden oylanacak

AKP’nin tüm itirazlara ve AYM'nin daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen 5. kez Meclise getirdiği "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Karar kabul edilmeyince şok bir kararla Meclis'te reddedilen teklif yeniden oylama için TBMM'ye tezkere sunuldu ve teklifin yeniden oylanması kararı çıktı.

Reddedilen teklif yeniden oylanacak

AKP’nin tüm itirazlara ve AYM'nin daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen 5. kez Meclise getirdiği "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Dün reddedilen, "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" bugün AKP tarafından yeniden Meclise getirildi. Tezkere Meclis'te tekrar okundu. Oylamanın tekrar yapılması kararı çıktı.

Meclis Başkanvekili Haydar Akar, Genel Kurulu kapattı ve görüşmenin 6 Nisan'da yapılacağını bildirdi. CHP'li vekiller, "Hak, hukuk, adalet" ve "darbeci AKP" sloganları atıyor.

Bugün gerçekleşen Genel Kurul hareketli geçti. Mustafa Şentop, 'Meclisi ben yöneteceğim' derse CHP'li vekillerin buna karşı çıkacağı belirtilmişti.

Meclis Başkanvekili Haydar Akar'ın, Şentop'un böyle bir istekte bulunması durumunda, "ben kürsüyü bırakmam" dediği aktarılmıştı ve Meclisi Akar yönetti.

CHP'de bütün vekilleri 'acil' olarak Meclise çağrılmıştı.

TEKLİF SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

Reddilen güvenlik soruşturması teklifi salı günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. 

NE OLMUŞTU?

Meclis Genel Kurulu'nda dün akşam kamu görevine başlayacaklar için güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinin maddelerine geçilecekti. Ancak salonda daha çok muhalefet milletvekili vardı ve oylamada maddelere geçilmesi reddedildi.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com