CHP
Giriş Tarihi : 02-04-2021 17:35   Güncelleme : 02-04-2021 18:43

Faik Öztrak: Erdoğan, partisindeki ak ve kara koyunları bulsun

Faik Öztrak, "Tek adam vesayet rejiminin nasıl bir kuralsızlık, Nasıl bir hukuksuzluk demek olduğunu, Her gün daha iyi görüyoruz. Kuralın olmadığı ülkemizde krallar ve kralcılar var." ifadelerini kullandı.

Faik Öztrak: Erdoğan, partisindeki ak ve kara koyunları bulsun

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP'nin muhalefet oylarıyla reddedilen Güvenlik Soruşturması yasa teklifini oylamayı yok sayarak yeniden TBMM'ye getirmesine tepki gösterdi.

Faik Öztrak, "Neredeyse milli iradenin tecelligahı olan, Gazi Meclisimizi kapatacaklar. Dün, Meclis iradesine karşı çok büyük bir darbe yaptılar. Darbe, sadece tankla, tüfekle, uçakla yapılmaz. Darbe; otokratlara kayyumluk yapan, Otokratların büro elemanlığına soyunan, itaatkâr “sözde” hukukçular eliyle de yapılır." ifadelerini kullandı. 

Faik Öztrak'ın açıklaması şöyle oldu:

Tek adam vesayet rejiminin nasıl bir kuralsızlık, Nasıl bir hukuksuzluk demek olduğunu, Her gün daha iyi görüyoruz. Kuralın olmadığı ülkemizde krallar ve kralcılar var. Çürüme var. Kokuşma var. Saray entrikaları var.

Pis kokuları, lüks otomobillerde, Burunlarına pudra şekeri çekerek bastıran Saray beslemeleri var. Milletin, kadınların, çocukların, Hakkını, hukukunu tanımayan, Adaleti çökerten, Milli iradeyi hiçe sayan, Keyfi yönetim anlayışı, ülkede istikrarı ve güveni bitiriyor. Cebimizi, mutfaktaki tenceremizi boşaltıyor. Esnafımızı, çiftçimizi, iş insanlarımızı, çalışanlarımızı, İşsizlerimizi, emeklilerimizi, Canıyla cüzdanı arasına sıkıştırıyor.

Devlet krizi, Ekonomik kriz ve Sağlık krizi iç içe geçti, Milletimiz büyük bir buhran yaşıyor. Erdoğan’ın Şahsım hükümetinin elinde, Ülkemiz yönetilmiyor, savruluyor. Şahsım hükümeti kural tanımadığı için Son birkaç gündür, Ağır çekim bir ekonomik türbülansın içindeyiz. Her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, Her gün sırtımızdaki borç yükü biraz daha ağırlaşıyor. Otokrattan demokrat olmaz. Ne yazık ki bu gerçeği, 21. Yüzyıl Türkiye’sinde yaşayarak görüyoruz.

Tek Adam Vesayet Rejimi, Kapkara bir vesayet perdesiyle, Ülkemizin ufkunu karartıyor. Bu ucube rejimin ortakları için artık, “Yasadışı” diye bir mevhum yok. Çünkü ülkede uydukları yasa yok. Anayasa yok. Milletimiz kendisinden desteğini çektikçe, Erdoğan’ın şahsım hükümeti, Her gün biraz daha çamura yatıyor. Her gün biraz daha mızıyor.

Neredeyse milli iradenin tecelligahı olan, Gazi Meclisimizi kapatacaklar. Dün, Meclis iradesine karşı çok büyük bir darbe yaptılar. Darbe, sadece tankla, tüfekle, uçakla yapılmaz. Darbe; Otokratlara kayyumluk yapan, Otokratların büro elemanlığına soyunan, İtaatkâr “sözde” hukukçular eliyle de yapılır.

Ülkemizdeki otokratlaşma sürecinin, Önemli kilometre taşlarından biri olacak, Saraya güvenlik soruşturması yapma yetkisi veren, Devlette kadrolaşmanın önünü açan, Milletin fişlenmesine izin veren yasa teklifi, Çarşamba günü Meclis’te reddedilmişti. Meclis İç Tüzüğüne göre, Bu teklifin 1 yıl gündeme alınmaması gerekiyordu. Ama sarayın kibirlisi yine kural tanımadı. Yine çamura yattı. Kendi iradesini, Meclis’in iradesinin önüne koydu.

“Saray vesayetinin, Meclis iradesi üzerindeki gölgesi” haline gelen, Kayyum Meclis Başkanı devreye sokuldu. Meclisin reddettiği teklifi, içtüzüğe rağmen, Yeniden görüşülmek üzere ertesi gün gündeme aldı. Gerekçe oylamada hata olması... Oysa oylamada hata falan olmadığını milletimiz gördü.

AK Parti milletvekilleri oylamaya katılmadı. Oylamaya katılmamak belki de zımni bir irade beyanıdır. Belki de vicdani bir tavırdır. Belki de Saraya başkaldırıdır. Bunu biz bilemeyiz. Ancak sehven, Ya da kasten hata yapan biri varsa o da, AK Partinin görevli grup başkan vekilidir. Sayın Erdoğan, Meclis iradesine darbeyle uğraşacağına, Partisindeki ak ve kara koyunları bulsun.

Milletvekillerinin sesine kulak versin. Usulüne uygun yapılan bir oylamada, Genel Kurulda yeterli sayıda, AK Parti milletvekilinin neden toplanamadığını araştırsın. Sarayın dayattığı bir yasa teklifini, AK Partili vekillerin neden sahipsiz bıraktığını bir düşünsün. Bizim milletvekillerimiz, Muhalefet milletvekilleri görevini yapmıştır. Getirilen düzenlemeyi, tertemiz oylarıyla reddetmiştir.

Bu yenilgi karşısında, Sarayın kibirlisinin yapabildiği, Kayyum Meclis Başkanı aracılığıyla çamura yatmak olmuştur. 2015’de genel seçimi beğenmeyip seçimi yeniletenler, 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybedince mızıkçılık yapanlar, Hatalarından hiç ders almıyor.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com