Biyografi
Giriş Tarihi : 03-04-2021 12:40   Güncelleme : 03-04-2021 12:40

Kemal Aydın kimdir? Kemal Aydın nereli? Bahçeşehir Kurucu Belediye Başkanı Kemal Aydın evli mi?

Bahçeşehir Kurucu Belediye Başkanı Kemal Aydın kimdir? Nerelidir? Evli midir? Eğitimi nedir? İşte tüm soruların cevabı

Kemal Aydın kimdir? Kemal Aydın nereli? Bahçeşehir Kurucu Belediye Başkanı Kemal Aydın evli mi?

Kemal Aydın 1966 yılında Giresun’da doğdu. Piraziz Lisesi’ni bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1987 yılında çalışma hayatına başladı.1989 yılında Pasteur Merieux AŞ. Firmasında Karadeniz Bölge sorumlusu olarak sağlık sektöründe 3 yıl faaliyette bulundu.

Daha sonra DLH (Demir Yolları Limanlar ve Hava Meydanları) 4. Bölge Müdürlüğü bünyesinde 2 yıl görev yaptı. Bu görevinden ayrıldıktan sonra kendi inşaat şirketini kurarak 1999 yılına kadar serbest çalıştı.

Gençlik yıllarında siyasete ilgi duyan Kemal Aydın 1987 yılında Anavatan Partisi’nde Gençlik Kolları Başkanı olarak başladığı siyaset hayatına, partinin birçok kademesinde görev alarak devam etti. 28 Nisan 1999 yılında yapılan yerel seçimlere İstanbul’da yeni kurulan, Bahçeşehir Belediye Başkanlığına, Anavatan Partisi adayı olarak katıldı ve yüzde 36 oy alarak, Bahçeşehir ’in Kurucu Belediye Başkanı seçildi.

1999 yılında kurduğu Bahçeşehir Belediyesini BAYÖN-M (Bahçeşehir Yönetişim Modeli)’ne göre, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Çevre ve Tarım Komisyonunun denetimine açtı. Kurmuş olduğu belediye de, Türkiye Kamu Kurumlarının örgütlenme şekli olan “Piramit Modeli” yerine; “Yatay Örgütlenme Modeli” ni uygulayan tek Türk Kamu Kurumu oldu.

26 Nisan 2001 günü Strasburg’ da Bahçeşehir Belediyesi adına AVRUPA DİPLOMA ödülü ve 2005 yılında da AVRUPA ŞEREF BAYRAĞI ÖDÜLÜ alarak, Avrupa’nın en başarılı belediyesi unvanını kazanan ilk Türk belediye başkanı oldu. ISO 9001 Kalite belgeli olan Bahçeşehir Belediyesi; e-belediyecilik alanında TÜSİAD tarafından yapılan yarışmada birincilik alarak, Türkiye’nin e-belediyecilikte de öncü belediyesi oldu.

evre Müfettişliği, Aile Hekimliği, Pazartürk, Gelişim Akademisi, Gülümseyen Kent, uygulamaları gibi daha birçok yenilikçi projelere imza atan Kemal Aydın, tabela partisi haline gelmiş ANAP adayı olarak Bahçeşehir Belediye Seçimlerini %70 oyla ikinci kez kazandı.

ahçeşehir Belediyesini serbest seçimler yoluyla kazanamayan AKP, kent yaşayanlarının iradesini yok sayarak, 5747 sayılı gece yarısı gasp yasasıyla, altı yüzün üzerinde belediyeyi kapatmıştır.
Belediyelerin Kapatılma Yasasına karşı Kemal Aydın, büyük bir hukuk mücadelesi vermiştir. Fakat, İktidar Anayasa Mahkemesi üzerinde kurduğu baskıyla, Bahçeşehir lehine olan raportörün raporuna rağmen, Anayasa Mahkeme Üyelerinin bir kısmını ikna etmeyi başarmıştır(!)

İktidar, AYM’ si üyelerinin 6 evet oyuna karşı 5 hayır oyunu alarak Bahçeşehir Belediyesini kapatmıştır. Kemal Aydın 2 yıl süren bu zorlu “demokrasi mücadelesi” sonunda: “Hukuk devletinin öldüğünü” ilan ederek belediye başkanlığına tekrar aday olmamıştır.

Siyaset hayatı boyunca edindiği deneyimleri akademik yayın haline getirmek için; Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans eğitimi alan Kemal Aydın, bu bölümden onur derecesi ile 2013 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans tezi: KÜREYERELLEŞME (GLOCALIZATION) YÖK Tez Merkezinde 2013 yılından bu yana yayındadır. Belediyecilik alanında yerli ve yabancı birçok akredite kuruluşlardan ödül sahibi olan Kemal Aydın evli ve iki kız babasıdır.