YAŞAM
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:52   Güncelleme : 04-04-2021 13:52

Durum giderek kötüleşiyor. Vaka artışının önüne geçilemiyor!

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı güncel koronavirüs haritası sonrası tüm Türkiye'de vaka sayılarındaki korkutan artış endişe veriyor. 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında nüfusa oranla en çok vakanın arttığı illerle birlikte Türkiye haritası adeta kırmızıya döndü

Durum giderek kötüleşiyor. Vaka artışının önüne geçilemiyor!

Van'daki vaka artışı tedirgin ediyor

SAĞLIK Bakanlığı'nca açıklanan vaka oranı haritasına göre sarı kategoride 'orta riskli' iller arasında bulunan Van, Hakkari ve Bitlis'te bu hafta vaka artışı devam ediyor. Van'daki vaka artışı ise esnaf ve vatandaşları tedirgin etti.

İl il risk haritası Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. 27 Mart-2 Nisan Türkiye risk haritası vaka sayılarının illere göre vaka haritasında; her 100 bin kişideki kovid-19 vaka sayısı, geçtiğimiz haftaya göre artış gösterdi. Samsun, İstanbul, Yalova koronavirüs vaka sayısı en çok artan illerden olurken, verilere göre Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Van ve Bitlis 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu. Sağlık Bakanlığı'nca yaklaşık 1 ay önce açıklanan vaka oranı haritasına göre, mavi kategorideki 'düşük riskli' iller arasında olan Hakkari Van ve Bitlis vaka artışıyla geçen hafta sarı kategorideki 'orta riskli' iller arasında yer aldı. Yaklaşık1 ay önce Türkiye'nin en iyi 5 ili arasında bulunan 3 kentte vaka sayısındaki yükseliş,  tedirginliğe neden oldu. Dün açıklanan haftalık koronavirüs haritasında vaka artışının sürmesine rağmen kentteki cadde, sokak ve  meydanlarda yoğunluk devam etti.

19-26 Mart 100 bin kişideki kovid-19 vaka sayısında 37,04 olan Bitlis'te bu  hafta bu oran 47,29' a yükseldi. Geçen haftaki verilere göre 35.65 olan Hakkari bu hafta 36,72, Van ise 31,58'den  42,55'e yükseldi. Geçen haftaya göre vaka sayısı oldukça artan Van'ın cadde ve sokaklarındaki yoğunluk hafta sonu da dikkat çekti.

'MÜŞTERİLERİMİZİ HES KODUYLA ALIYORUZ'

Bölge esnafından Sıtkı Cintan,  'mavi'den 'sarı'ya dönen Van'daki vaka artışının giderek artmasının kendilerini tedirgin ettiğini  belirterek, "Kahvaltı salonu işletiyorum. Normelleşme süreci ile birlikte daha önce Vanımız mavi iken şu an sarıya geçti. Tabi bu bizi endişelindiriyor. Çünkü araya Ramazan ayının girmesiyle beraber çoğu yer kapanacak. O yüzden insanların biraz daha dikkat etmesi lazım, kurallara uyuması lazım. Buraya gelen müşterileremizi maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarıyoruz. HES koduyla içeri alıyoruz. Bu salgının bir an önce bitmesi için dua ediyoruz. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Esnaf olarak uyarı levhaları asıyoruz. Gelen müşterilerimizi de bilinçlendiriyoruz"dedi.

Vatandaşlardan Yakup Göktürk ise, kentteki son zamanlardaki vaka artışının herkesi tedirgin ettiğini ifade ederek, "Buraya gezmek amacıyla geldim. Geçen haftalarda biz buraya geldiğimizde mavi kategorideydi, buna sevinmiştik. Ama sonra vaka artışı ile birlikte sarıya geçti. Devletimiz de insanlara tölerans tanımıştı. Ama bu güven boşa çıktı. Çünkü bugün Türkiye'nin hemen hemen dörtte üçü kırmızıya boyandı. Geriye kalanların da durumu vahim. Bence tedbirlerin biraz daha artması lazım. Özellikle Ramazan ayında çok şiddetli tedbirlerin gelmesi lazım"diye konuştu.

Karadeniz’de vaka artışı devam ediyor

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı güncel koronavirüs haritasına göre 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il, bir kez daha Samsun oldu. Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz Bölgesi’nde de vaka sayısı oranında 5 haftadır zirvede olan Samsun’u takip eden Giresun, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin’in de, geçen haftaya oranla vakaların artış eğiliminde olduğu gözlendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından; 27 Mart- 2 Nisan haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü iller, yine risk haritasında kırmızı renkle ‘yüksek riskli iller’in yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nden çıktı. Yurt genelinde pek çok yerde vaka artışları yaşanırken, en çok vakanın görüldüğü il yine Samsun oldu. 5 haftadır güncel haritada zirvedeki yerini koruyan Samsun’da, 100 bin kişide görülen vaka sayısı 586,84'ten 678,72'ye yükseldi. İl bazlı koronavirüs haritasında geçen haftaya göre bölgedeki illerde, iyileşme yaşanmaması da dikkati çekti.BÖLGEDE VAKALAR ARTIŞTA

Denetimlerin sıklaştırıldığı Karadeniz’de Samsun’un yanı sıra artış eğilimindeki Giresun, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin, bölgede en çok vaka görülen iller arasında yerini aldı. Giresun’da vaka oranı 397,57’den 503,88’e, 322,96 olan Ordu’nun 459,94’e, 250,03 olan Rize’nin 404,81’e, 354,80 olan Sinop’un 360,34’e, 278,24 olan Trabzon’un 353,49’a, 124,20 olan Gümüşhane’nin 206,07’ye, 161,15 olan Bayburt’un 244,17’ye, 131,56 olan Artvin’in ise 164,60’a yükseldiği görüldü.

‘Çok yüksek riskli' iller kategorisinde yer alan Karadeniz’de vaka sayısı en yüksek Samsun’u, Giresun, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin takip etti.

FİLYASYON EKİPLERİ SAPTADI

‘Karadeniz’de filyasyon ekiplerince yapılan analizde; vakaların aynı soyadlı kişilerde kümeleştiği belirlenip, salgında aile içi bulaşın öne çıktığı belirlendi. İz süren ekipler, aile içi bulaşın yanı sıra, doğum günü, nikah, cenaze, taziye kalabalıkları ile kayıkhane, köy, yayla evi sohbetlerinin de vaka artışına yol açtığını saptadı. Vakaların ‘açık hava’ düşüncesi ile çıkılan köy ve yayla evlerindeki toplu buluşmalarda daha fazla yayıldığı anlaşıldı.

DENETİMLER SIKLAŞTI

Son günlerde koronavirüsün, mutant virüsün yanı sıra en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığı tespit edilen bölgede ekipler, kısıtlamalara rağmen bölgedeki denetim ve kontrollerini sürdürüyor.

Vaka rekortmeni Samsun’da kısıtlama denetimi

SAĞLIK Bakanlığı'nın güncel koronavirüs haritasında 5 haftadır nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü Samsun’da, kısıtlamanın son gününde denetimler sürüyor. Polis ekipleri, denetim noktalarında vatandaşların hem izin belgelerini hem de HES kodlarını kontrol ediyor.

Sağlık Bakanlığı'nca 27 Mart-2 Nisan 2021 tarihleri arasında illere göre 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısının güncel haritası paylaşıldı. Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il yine Samsun oldu. Kentte 20-26 Mart tarihleri arasında 100 bin kişide 586.84 olan vaka sayısı, 678.72’e çıktı. Kentte vaka artışıyla birlikte denetimler de sıklaştırıldı. Sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci gününde kentin birçok yerinde denetim noktaları oluşturuldu. Ekipler, kısıtlama kurallarının ihlal edilmemesi için teyakkuza geçti.SOKAKLAR SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Denetim noktalarında araçları tek tek durduran polis ekipleri, vatandaşların hem izin belgelerini hem de HES kodlarını kontrol ediyor. Bu arada kısıtlamanın olmadığı günlerde kalabalığıyla dikkat çeken kentteki cadde ve sokaklar da sessizliğe büründü.

Manisa'da bir mahalleye karantina kararı

Akhisar'ın Sakarkaya Mahallesi, artan koronavirüs vakaları ve çok sayıda temaslı kişi bulunması nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla karantinaya alındı. Mahalleye giriş ve çıkışlar, jandarma ekiplerince kontrollü olarak yapılmaya başlandı.Akhisar Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Alaşehir ilçesi Sakarkaya Mahallesi'nde koronavirüs vaka artışı ve temaslı sayısının artması nedeniyle toplum sağlığını korumak amacıyla Karantina Uygulama Şartnamesi çerçevesinde 02.04.2021 tarih ve saat 17.00 itibariyle 10 gün süreyle karantina kararı verilmiştir" denildi.

Kocaeli'de 3,5 kattan fazla artan vaka sayısı korkutuyor

KOCAELİ’de koronavirüs vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 20-26 Şubat tarihlerinde 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı kent genelinde 99,18 iken dün açıklanan verilerde 3,5 kattan fazla artış göstererek 371,11 oldu. Kocaeli’de koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde 20-26 Şubat tarihleri arasında 99,18 olan 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı sırasıyla 112,25, 138,39, 176,39, 262,11’e yükseldiği görülürken dün açıklanan verilerde 37111’e ulaştı. Risk haritasında çok yüksek riskli iller anlamına gelen ‘kırmızı’ iller arasında bulunan Kocaeli’de, kentin birçok noktasında denetimler devam ederken görevliler, kurallara uymayanlar hakkında idari para cezası uyguluyor. VALİ YAVUZ: BULAŞLARIN AİLE İÇİNDEN KAYNAKLANDIĞINI DEĞERLENDİRİYORUZ 

Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilerin ardından kendi sosyal medya hesabından uyarılarda bulunan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, aile içi bulaşlara dikkat çekerek, “Sevgili Kocaelili kardeşlerim, ilimizdeki vaka sayıları aldığımız tüm tedbirlere ve yaptığımız denetimlere rağmen artmaya devam ediyor. Bulaşların bazı ilçelerimizde konutlardan ve aile içinden kaynaklandığını değerlendiriyoruz. Lütfen tedbirli olalım” diye uyarıda bulundu. 

Serenay Seçlin ÖZEL / Sağlık Editörü
serenay@sakinca.com