GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:21   Güncelleme : 05-04-2021 14:21

Danıştay'dan emekli amirallerin Montrö bildirisi hakkında açıklama

Danıştay Başkanlığı tarafından emekli amirallerin yayınladığı bildiri hakkında yapılan açıklamada "Yakın geçmişte hukuka ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler, bugün yargı mercileri önünde hukuka uygun şekilde yargılanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Danıştay'dan emekli amirallerin Montrö bildirisi hakkında açıklama

Emekli 104 amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili tartışmaların ardından, önceki gece yayınladığı bildiriyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Danıştay Başkanlığı, tarafından bildiri hakkında açıklama yapıldı.

Danıştay'dan yapılan açıklamada hukuk ve demokrasiye aykırı girişimleri çağrıştıran ifade ve üslup ile devlet organlarının egemenlik yetkisine müdahale edilmesinin, demokrasiye ve hukuk devletine zarar verdiği, devlet organları ile bunların görev ve yetkilerinin neler olduğunun Anayasa ve kanunlarda gösterildiği değerlendirilmesine yer verildi. 

Egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu, Türk milletinin bu egemenliğini yetkili organları eliyle kullandığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hukuk ve demokrasiye aykırı girişimleri çağrıştıran ifade ve üslup ile devlet organlarının egemenlik yetkisine müdahale edilmesi, demokrasiye ve hukuk devletine zarar vermektedir. Yakın geçmişte hukuka ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler, bugün yargı mercileri önünde hukuka uygun şekilde yargılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kurum ve değerlerine, temel hak ve özgürlüklere yönelik bu tür girişimlere karşı, yargı kurumları hukukun üstünlüğünün ve demokratik değerlerin korunması yönünde üzerine düşeni, yargı yetkisini kullandığı millet adına yasalara uygun olarak yerine getirmeye devam edecektir." 

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com