GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 12:37   Güncelleme : 12-04-2021 12:51

1 Milyon kişi ehliyet affı bekliyor... Peki 2021 ehliyet affı çıkacak mı? Tüm detayları ile açıklıyoruz

1 Milyon kişi ehliyet affı bekliyor... Peki 2021 ehliyet affı çıkacak mı? Tüm detayları ile açıklıyoruz

1 Milyona yakın kişi ehliyet affı bekliyor. Özellikle salgın döneminde kendi araçları olduğu halde kullanamayanlar ve risk taşıyan toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar salgın döneminin altını çizerek riski azaltmak adına ehliyet affı bekliyor. Peki ehliyet affı çıkacak mı? Merak edilen soruların cevabı özel haberimizde... SAKINCA HABER af bekleyen kişilerin merak ettiği sorunun cevabını uzmanına sordu. 

1 Milyona yakın kişi ehliyet affı bekliyor. Özellikle salgın döneminde araçları olduğu halde kullanamayanlar salgın döneminin altını çizerek riski azaltmak adına ehliyet affı bekliyoruz diyerek devlet erkanına seslendi.

Türkiye'deki trafik sisteminde sürücüler her kural ihlali yaptığında kesilen ceza haricinde ceza puanı da verilmekte. 1 yılda 100 ceza puanı alan sürücülerin de yine ehliyetine el konulmakta. Böylece bu sürücülerin trafiğe çıkmaları yasaklanıyor.

Ayrıca sadece belli başlı suçları işleyen kişilerin de yine sürücü belgelerine el konulur. Örneğin alkollü araç kullandığı tespit edilen kişilerin 5 sene içinde bu suçu 1 kez işlemişlerse 6 ay, 2 kez işlemeleri halinde 2 yıl ve 3 veya 3'ten fazla işleyişlerde ise 5 yıl boyunca ehliyetlerine el konulur. Uyuşturucu madde ile sürücü koltuğuna oturan kişilerin de sürücü belgelerine 2 yıl el konulur.

Ehliyetine el konulan sürücü trafiğe çıkamaz. Bu cezaya rağmen trafiğe çıkan sürücüler hapis cezasıyla karşı karşıya kalır. Bu cezayı yemiş olan binlerce kişi bulunmaktadır. Bu kişiler süreleri bitmeden trafiğe dönebilmek için "ehliyet affı" çağrısına destek vermektedir. Araştırmalara göre 2010-2021 arası dönemde 1 milyondan fazla sürücünün ehliyetine el konulmuştur. Sayı bu kadar yüksek olduğu için "Ehliyet Affı" tartışmaları yeniden ülke gündemine gelmektedir. Peki ehliyet affı gündemde mi? Ehliyet affı var mı 2021? Ehliyet affı ne zaman?

1 MİLYON KİŞİ EHLİYET AFFI BEKLİYOR… EHLİYET AFFI ÇIKACAK MI? EHLİYET AFFI KİMLERİ KAPSIYOR? HÜKÜMETİN BÖYLE BİR ÇALIŞMASI VAR MI?

Sürücü kursu sahibi Mügem Ölgeli merak edilen soruları SAKINCA TV'de Taner Özgür'ün hazırlayıp sunduğu "Taner'le Genç Yorum" programında cevapladı

“Ehliyet affı, alkolden dolayı, hız sınırından dolayı ya da çeşitli cezalardan dolayı 100 ceza puanını doldurmuş olan kişilerin beklediği bir beklentidir. Ceza puanını ilk kez doldurulduğunda 2 ay, 2.kez doldurduğunda 4 ay, 3.ay doldurduğunda ise 5 yıl el konuyor. Birikmiş cezalarının silinmesini bekleyen çok fazla sayıda sürücü var. Ancak bu af çıkarsa birçok kişiyi kapsamayacaktır. Devletin bu noktada hassas olduğu durum ise bazı suçların asla affedilemeyecek kapsama girmesidir. Bu suçlar çok ciddi maddi ve manevi zarara yol açan suçları kapsıyor. Bunlara örnek verecek olursak alkollü araç sürerek ciddi bir kazaya sebebiyet verdiniz. Karşı tarafı da hem maddi hem manevi psikolojik olarak yıprattınız. Bunların affı olmayacak. 2023 yılına kadar genel bir ehliyet affının çıkacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bir trafik projesi var. Bu proje kapsamında sürücülerin daha dikkatli araç kullanması, eğitim sisteminin daha ağır olduğu ve sınav sisteminin daha zorlaştırıcı olması ile ilgili bir sistem geliştiriliyor. Bu nedenle söz konusu bu protokolü de düşündüğümüzde genel bir ehliyet affı olması oldukça zor gözüküyor.”

EĞER EHLİYET AFFI ÇIKARSA KİMLERİ KAPSAYACAK?

“Eğer bir ehliyet affı çıkacak olursa, stajyer ehliyet statüsünde olan, 2016 yılından sonra ehliyet alan sürücülerin bu aftan yararlanması söz konusu değil. Eski ehliyetlerde ceza puanı dolduğunda 2 ay el konuyor daha sonra sürücü kursunda teorik dersleri tekrar aldıktan sonra kurumdan aldığı belge ile trafik şubesine giderek ehliyeti geri alınabiliyordu.”

“2016’dan sonra ehliyet alan sürücülere ve yeni ehliyet alacak sürücü adaylarına şunu net olarak söyleyebilirim ki sizin 100 değil 75 ceza puanı kotanız var. Bu puan dolduğunda ehliyetiniz tamamen iptal oluyor. Bir anlamda ehliyetinizi yakmış oluyorsunuz ve tüm süreci en baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz.”

2016 YILI VE SORNASINDA EHLİYET ALANLAR ASLA AFTAN YARARLANAMAYACAK

  • Alkolden dolayı ehliyetine el konanlar,
  • Asli kusur sebebi sayılan hatalar yapan sürücüler,
  • Ceza puanını dolduran sürücüler,
  • Ceza puanını Kırmızı ışıkta geçerek, hız yaparak ve kazaya sebep olan sürücüler, AFTAN YARARLANAMAYACAK

“Eğer ehliyet affı çıkacaksa bu yasa 2016’dan önce ehliyet alanları kapsayabilir. Ama tabi bu af çıksa bile kesinlikle herkese değil bazı kişileri kapsayacaktır. Bunun dışında kalanlar ceza süresinin dolmasını beklemek zorunda kalacaktır. Biz eğitimlerimizde bunları net bir şekilde aktarıyoruz. Eğer bir şekilde ceza süresi tamamlanmadan trafikte araç sürerken polise yakalanırsa durum çok daha zorlaşacaktır. Sürücü adaylarına özellikle belirtmek isterim ki evde geçirdiğimiz şu dönemde internet üzerinden trafik kuralları ile ilgili kitapları okumasıdır.”

EHLİYETİNE EL KONAN BİRİ TRAFİĞE ÇIKARSA NE OLUR?

“Bunu bir örnekle açıklamak isterim. Örneği ehliyetinize alkolden dolayı el kondu. Bunun cezası birincisinde 6 ay, ikincisinde 2 yıldır. 2 yıllık ceza süreci içerisinde trafikte araç kullanarak polise yakalandığınızda size ehliyetsizlik cezası konur. Çünkü sizin o aracı trafikte kullanma yetkiniz yok. Böyle bir durumda aracınıza da size de ceza yazılır.”

SOYAL MEDYA ÜZERİNDEN BİNLERCE AF TALEBİ MESAJI YAĞDI

Sosyal medya devi Twitter üzerinde binlerce kişi #ehhliyetaffı etiketi altında buluşarak mesaj yağdırdı. İşte o mesajlardan bazıları...

Emre Alkan: Sürücü belgelerine bi hatadan dolayı el konulan Ekonomik durumu kötüye giden ehliyetiyle ekmek kazanan hata yaptığımız için af dileyen şu günlerde büyük sıkıntı çekiyoruz #ehliyetaffı gelmezse bizleri sahipsizlik, çaresizlik, umutsuzluk öldürecek.

Ertem Gökova: "#ehliyetaffı istiyoz Biz sürücüleri affetmeyecek kadar Biz ne yaptık Hırsızlık yapmadık Cinayet işlemedik Teröre bulaşmadık Uyucturucu satmadık"

Çınar Belasoğlu: "Bizler sudge eğitimlerine katılamıyoruz bu süreçten dolayı sudge ücretlerini ödeyip #ehliyetaffı istiyoruz toplu taşıma kullanmak istemiyoruz"

Hikmet Kerem Canova: "20 aylık kızımla toplu taşımaya mecbur bırakmayın diyorum, kimsenin canını yakmadım, gasp etmedim diyorum. Sadece salgında aracımı kullanmak istiyorum."

Hüsnü Aydınlar: "#ehliyetaffı Sayın bakanım bu salgın sürecinde zor günler geçiriyoruz hep birlikte SÜDGE kursları bu sebepten kapalı süremiz doldu cezalarımi ödedim lütfen bir kerelik olsun kursu iptal edip ehliyetlerimizi alıp ise başlamamıza yardımcı olun"

İslam Çancı: "Salgın dönemi zaten toplu taşıma riskli, para cezası ödedik, kaza yapmadık. Zarar vermedik. Zarar verenler aftan faydalandı. Bizim Zararımız kendimize, psikolojimiz bozuldu. Bi daha aynı hatayı yapmayız. Yapsak kanunda daha ağır ceza var."

CHP NİĞDE MİLLETVEKİLİ GÜRER'DEN ÇÖZÜM ADIMI

26 ve 27'nci Dönem CHP Niğde Milletvekili, TÜRKPA Çevre,Doğal Kaynakları Kurul Üyesi.End.Müh. Ömer Fethi Gürer, "Öğrenci affı,ehliyet affı kanun tekliflerimiz TBMM’de,görüşülüp bir an önce af konusunda adım atılmalıdır.Torba yasa tekliflerinde eklenecek bir madde ile milyonların sorunu çözümlenir. #AfGelmeliArtık" ifadelerini kullandı. Gürer'in sosyal medyadan paylaştığı bu mesaj beğeni ve paylaşım rekoru kırdı.

BAKAN SOYLU EHLİYET AFFI İÇİN NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir yayında ehliyet affı çıkacak mı sorusuna;

"Bu konuyla ilgili çok fazla istek var. Ama tam olarak ne istediklerini bilmiyoruz. Masaya yatıracağız. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yankı bulan bir yayından haberdar edildim. Ama tam olarak nelerin taleb edildiğini bilmiyoruz. Gündemimize alıp bakacağız" cevabını verdi.

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com