SPOR
Giriş Tarihi : 19-04-2021 16:12   Güncelleme : 19-04-2021 16:12

Avrupa Süper Ligi nedir? İşte UEFA'ya darbe yapan organizasyonun formatı ve bilinmeyenleri

Avrupa Süper Ligi nedir? İşte UEFA'ya darbe yapan organizasyonun formatı ve bilinmeyenleri

Futbol dünyası 19 Nisan 2021 tarihinde açıklanan Europe Super League (Avrupa Süper Ligi) adı verilen yeni bir organizasyona kilitlendi. 12 kulübün öncülüğünü yaptığı Avrupa Süper Ligi nedir? Avrupa Süper Ligi'ne hangi takımlar var, format nasıl olacak?

Avrupa'nın önde gelen 12 takımı UEFA ve FIFA'dan bağımsızlık olarak Avrupa Süper Ligi adı altında alternatif bir "Şampiyonlar Ligi" kurmaya hazırlanıyor. UEFA'nın yaptırımlar uygulayacağını açıklayarak tepki gösterdiği Avrupa Süper Ligi'ne içerisinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın yer aldığı Kulüpler Birliği de karşı çıktı.

20 takımlı bir lig olarak tasarlanan organizasyonda 15 kurucu kulüp sabit şekilde katılım gösterecek. Geriye kalan 5 takım ise henüz duyurusu yapılmayan yıllık performansa dayalı olarak belirlenecek.

15 kurucu üyenin 12'si belli oldu; İngiltere'den ArsenalManchester UnitedChelseaLiverpoolManchester CityTottenham Hotspur, İtalya'dan MilanInter ve Juventus, İspanya'dan Atletico MadridBarcelona ve Real Madrid. Kalan 3 kulübün kısa sürede açıklanması bekleniyor.

AVRUPA SÜPER LİGİ’NDEN HANGİ TAKIMLAR VAR, KAÇ TAKIM KATILACAK?

Şu an için 12 takımın yer aldığı oluşumda ilerleyen günlerde 3 takımın daha katılması bekleniyor. Turnuvada 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

Manchester United
Liverpool
Manchester City
Arsenal
Chelsea
Tottenham
Barcelona
Real Madrid
Atletico Madrid
Inter
Milan
Juventus

AVRUPA SÜPER LİGİ’NE GALATASARAY, FENERBAHÇE, BEŞİKTAŞ KATILACAK MI?

Türk futbol kulüplerinin yer aldığı Kulüpler Birliği yeni turnavaya karşı olduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu;

“Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı Avrupa kulüplerinin kendi çıkarlarını futbolun ortak çıkarının önüne koyduğunu açıkça ortaya koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz.”

AVRUPA SÜPER LİGİ FORMATI NASIL OLACAK?

Avrupa Süper Ligi, katılımcı takımların kendi liglerinde yarışmaya devam edeceğini ve turnuva fikstürünün buna göre şekilleneceği bir sistemi benimseyecek.

Takımlar 10’lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.

Küçük turuncu elmas Dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.

Küçük turuncu elmas Çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.

Avrupa Süper Ligi yönetimi, organizasyonu Ağustos 2021’de başlatmayı hedefliyor. Kurucu üye konumundaki 15 kulübün, 3,5 milyar euroluk geliri paylaşması ön görülüyor.

UEFA’DAN YAPTIRIM UYARISI

UEFA, Şampiyonlar Ligi’nde yapacakları reformları yarın duyurmayı planlıyordu ancak 12 kulüp, UEFA’nın duyurusundan önce davranmayı tercih etti. UEFA, Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpleri UEFA organizasyonlarının tamamen dışında bırakma uyarısında bulunuyor.

UEFA, Premier League, LaLiga ve Serie A yönetimlerinden ortak açıklama: “FIFA’nın da açıkladığı gibi, Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpler yerel, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecekler ve bu kulüplerin oyuncuları, milli takımlarını temsil edemeyebilirler.”

Avrupa Kulüpler Birliği’nden açıklama: “Birliğimiz, bugün medyada bulunan ‘Avrupa Süper Ligi’ modeline şiddetle karşı çıkmaktadır.”
Avrupa Süper Ligi’nin kurucusu 12 kulüp, Avrupa Kulüpler Birliği’nden istifa etti.

FIFA: “Futbolun yönetici organlarının bu yapının eşitlikçi kalmasını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu şartlar gereğince, FIFA olarak bu ‘kapalı Avrupa kaçış liginin’, uluslararası futbol iskeletinde yer almasını onaylamadığımızı bildirmek istiyoruz.”

Fransa Futbol Federasyonu: “Bir oligarşinin hegemonik hayalleri, eşi görülmemiş bir gelişme sağlayan Avrupa futbol sisteminin ortadan kalkmasıyla sonuçlanacaktır. Avrupa Süper Ligi projesi bu dengeyi bozarak, sportif liyakate dayalı sisteme son verecektir.”

Premier League yönetimi, Avrupa Süper Ligi projesine karşı olduklarını açıkladı.

Katılım sağlayan 20 takım, 2 gruba ayrılacak ve deplasmanlı lig usûlü uygulanacak. Ağustosta başlayacak turnuvada grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

Grup aşamasının ardından sonra 8 takım eleme turu oynayacak ve şampiyon belirlenecek. Maç takvimi için haftaiçi planlaması yapılırken ve takımlar kendi liglerine de devam edecek. Ortak açıklamada, erkekler ligi kurulduktan sonra bir Kadınlar Süper Lig yarışmasının da başlatılmasının planlandığı belirtildi.