DİĞER
Giriş Tarihi : 24-04-2021 18:03   Güncelleme : 24-04-2021 18:03

Gri pasaport skandalında yeni gelişme

Gri pasaport skandalında yeni gelişme

Almanya'nın Hannover Başkonsolosluğu’na bağlı G.F. ve M.F. adlı iki diplomatın, Dışilişkiler Bakanlığı tarafından 15 Mart tarihinden itibaren merkeze çekildiği öğrenildi. 

2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nden gelen 45 kişiden oluşan kafileden şüphelenen G.F. adlı diplomatın gelen davetiyeler ve listeden şüphelenmesi üzerine, söz konusu durum hakkında Ankara'yı uyardı. Ancak Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey merciileri olayın insan kaçakçılığı olduğunu sezen diplomatlar G.F ve M.F açığa alındı.

DIŞİŞLERİNE YAZI GÖNDERİLDİ

Avrupa Postası’ndan Süheyla Kaplan’ın haberine göre, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nden gelen 45 kişilik kafilenin “Geri dönmedikleri sistemden tespit edilmesine rağmen” konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğu, durumun hem Ankara'ya hem de Almanya'daki Başkonsolosluklara bir mesajla Dışişleri Bakanlığı'na iletilmesi için ivedi bir yazı gönderildiği ifade edildi.

Dışilişkiler Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Hannover Konsolosluğu’na, Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nden bir kafilenin Hannover'e geleceği ve Konsolosluk'a Ersin K.'nin de davet mektubunun ilişikte yer aldığı bir yazı gönderildiği iddia edildi. 

M.F ve G.F. adlı diplomat ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com