GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 18:09   Güncelleme : 28-04-2021 18:09

RTÜK'ten KRT'ye 'Engin Altay' cezası!

RTÜK'ten KRT'ye 'Engin Altay' cezası!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), CHP'li Engin Altay'ın KRT ekranlarında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sarf ettiği sözleri nedeniyle kanala idari para cezası verdi.

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu KRT’de yayınlanan “Şimdiki Zaman” programı hakkındaki uzman raporunu inceledi.

Üst Kurul, Engin Altay'ın sözleri nedeniyle yayıncı KRT’ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

NE OLMUŞTU?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, KRT TV'de konuk olduğu programda Erdoğan'ı Menderes'in politikalarından örnek vererek eleştirmişti. 

Altay şunları söylemişti:

"Rahmetli Menderes de bir dönem bu dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki, Menderes'ten aldıkları güç ve yüzle. Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı? Atatürk'ü Koruma Kanunu'nu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da sonu benzemesin Menderes'e. Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz."

Tele 1’e de yaptırım uygulandı

Kurulda ele alınan diğer bir raporsa Tele 1’e aitti. “Ankara Rüzgârı” programını görüşen Üst Kurul, yapımın bir bölümüne konuk olarak katılan Rifat Serdaroğlu'nun Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle Tele 1’e idari para cezası verdi.

Serdaroğlu, “Hâlâ bu ülkede Atatürk adını ananlardan, Atatürk ilkelerinden bahsedenlerden nem kapan, sinir olan, gıcık kapan bir iktidar var … şimdi söylemek istemiyorum ama yani zaten sırtında Kuddusi Okkır’dan tutun Kaşif Kozinoğlu’ndan Yarbay Ali Tatar’a kadar bir sürü ölümün sorumluluğu olan bilinen bilinmeyen adam öldürme kabiliyetine sahip bir örgüt var.” ifadelerini kullanmıştı.