YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-04-2021 21:29   Güncelleme : 29-04-2021 21:29

17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı... İşte Türkiye'nin 4 bir yanından manzaralar

17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı... İşte Türkiye'nin 4 bir yanından manzaralar

KORONAVİRÜSLE  mücadele kapsamında alınan karar gereği, ülke genelinde 17 gün sürecek olan tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması 19.00 itibarıyla başladı

Kısıtlamanın başlamasına dakikalar kala İstiklal Caddesi'nde araçlarıyla dolaşan zabıta ekipleri anons yaparak vatandaşlara kısıtlamanın başlama saatini hatırlattı. Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 19.00 itibarıyla caddedeki kalabalık da azalmaya başladı. Vatandaşların evlerine çekilmesinin ardından İstiklal Caddesi turistlere kaldı. 

17 Mayıs Pazartesi 05.00'te sona erecek olan tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması süresince uygulanacak kurallar şöyle: 

-Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek

-Zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

-Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

-Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek, Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.

-Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, sadece ekmek satışı ve unlu mamül satışı yapmak kaydıyla açık olacak.

-Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlar 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak.

TAM KAPANMANIN BAŞLAMASININ ARDINDAN AVCILAR'DA TRAFİK SÜRDÜ

Başlayan tam kapanmaya rağmen Avcılar'da trafik yoğunluğu devam etti. Yoğunluk sebebiyle trafik yer yer durma noktasına geldi.

Kuşadası sessizliğe büründü

 

Türkiye genelinde, koronavirüse yönelik önlemler kapsamında, 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00’e kadar uygulanacak tam kapanma dönemi bugün saat 19.00’da başladı. Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda da vatandaşlar, tam kapanma kurallarına uyunca cadde, sokaklar ile sahil bandı ve yürüyüş yolları boş kaldı.

Özellikle yaz dönemi ve bayram tatillerinde yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kuşadası, sessizliğe büründü. Uygulamaya konulan yeni kurallar kapsamında polis ve jandarma ekipleri Kuşadası'nın giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturdu. Ekipler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olduklarını belirten kişilere izin belgelerini sordu. Sahil bandında bekçiler yaya olarak, Sahil Güvenlik ekipleri ise havadan helikopter, denizden de botlar ile Kuşadası Körfezi'nde denetleme yaptı.

Kırıkkale'de 'tam kapanma' başladı

 

Kırıkkale'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında saat 19.00 ile 17 Mayıs günü saat 05.00'e kadar sürecek 17 günlük tam kapanma başladı.

Kısıtlama saatinin başlamasının ardından kentin en işlek caddesi olan Zafer Caddesinde ve Millet Bulvarında araç trafiği ve vatandaşların olduğu görüldü.

Antalya'da kısıtlama öncesinde yoğunluk, sonrasında sessizlik

 

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 29 Nisan Perşembe saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek tam kapanmaya dakikalar kala, Antalya’nın ana arterleri ve işlek caddelerinde trafik yoğunluğu yaşandı. Özellikle Yüzüncü Yıl Bulvarı’nda araç trafiği kuyruğu oluşurken, insan sirkülasyonunun fazla olduğu Üçkapılar bölgesinde de yoğunluk oluştu. Kısıtlama saati başladığında ise Yüzüncü yıl Bulvarı’nda oluşan trafiğin sürdüğü gözlendi.

KONYAALTI SAHİLİ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Polis ekipleri, 17 günlük kısıtlamanın başlamasıyla denetimlerini artırırken, yasak saatiyle beraber dışarıda olan vatandaşlar da evlerine bir an önce gitmeleri konusunda uyarıldı. Saatler ilerledikçe cadde ve sokaklarda sessizlik hakim oldu. Gündüz saatlerindeki yoğunluğuyla yaz aylarını aratmayan dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili de kısıtlamaya birlikte sessizliğe büründü.

Eskişehir, Kütahya ve Bilecik’te sokağa çıkma kısıtlamasında sokaklar boş kaldı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapama kararın ardından Eskişehir, Kütahya ile Bilecik’te 17 gün sürecek olan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması saat 19.00’da başladı. Eskişehir’de polis, önemli kavşaklarda tedbir alırken, kontrol noktaları oluşturuldu. Vatandaşların önlemlere uymasıyla sokak ve caddeler kısa sürede boş kaldı. Kavşaklarda araçlar ve yayalar tek tek kontrol edilirken, kent genelinde sokağa çıkma kısıtlamasına uyulduğu gözlendi. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekiplerince kentin Bursa, Kütahya, Bilecik ve Ankara yollarındaki giriş-çıkışlarında araçlar üzerinde seyahat izin belgesi denetimi yaptı. Bilecik ve Kütahya’da da hem sokağa çıkma hem de seyahat kısıtlamasına genel olarak uyulduğu görüldü.

VAKA ORANLARI YÜKSEK

Sağlık Bakanlığı 17-23 Nisan haftasına ilişkin koronavirüs risk haritasında Eskişehir, 100 bin kişide 535,87, Bilecik’te 525,79, Kütahya ise 427,77 vaka oranıyla yer alıyor. Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’daki vaka oranları Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kentlerin tamamı kırmızıya boyandı.

Adıyaman'da 408 saatlik tam kapanma başladı

 

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında bugün başlayan ve 17 gün sürecek olan tam kapanmada kent sessizliğe bürünürken İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise denetimlerini sürdürdü. Ekipler tarafından kent birçok noktasına kurulan uygulama noktalarında dışarıda olan vatandaşların muaf olup olmadığını kontrol edildi. 408 saat sürecek kısıtlamada kent sessizliğe bürünürken ekipler ise sıkı denetim yapıyor.

 

 

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com