SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-04-2021 18:19   Güncelleme : 30-04-2021 18:19

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ''Şu anda 6 milyon doz aşımız var''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ''Şu anda 6 milyon doz aşımız var''

Bakan Koca Türkiye'de şu anda 6 milyon doz aşı olduğunu açıkladı.

'Sputnik V' aşısı için acil kullanım onayı

SAĞLIK Bakan Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda Sputnik V aşısının acil kullanımına onay vermiştir. İki ülke için hayırlı olmasını dilerim. Böylece üçüncü aşı olarak Sputnik V aşısı da ülkemizde kullanıma girecek" dedi.

Bakan Koca ilk seviyatın mayıs ayında olacğaını açıkladı

Fahrettin Koca: Biontech aşısının ikinci dozu için 6-8 hafta aralık koymamız yanlış anlaşıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya'da açıklamalarda bulundu. Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı "Biontech aşısında ikinci doz için 6-8 hafta beklemeye karar verdik." açıklamasının yanlış anlaşıldığını ifade etti.

Fahrettin Koca, "Bu kararı tamamen bilimsel verilere dayanarak aldık, ancak görüyorum ki yanlış anlaşılmış" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

Salgın yönetiminde Antalya, Burdur ve Isparta'nın durumunu her yönüyle ele aldık. Bugün virüsün hareket alanlarını kısıtlayacağımız, ona yayılma şansı tanımamak için gayret edeceğimiz sıkılaştırılmış tedbirlerin uygulanacağı 17 günün ilki.

Sokağa çıkma kısıtlamasının daha sıkı uygulandığı bu dönem öncesinde tatil beldelerine olağandan daha fazla hareketlilik gerçekleşti. Bu durumun virüsün yayılması için yeni bir fırsat olmaması amacıyla tedbir ve uygulamaları yerinde görmek üzere Antalya'da durum değerlendirmesi yaptık.

Kısıtlamaların ilk gününde vatandaşlarımızın çok iyi uyum gösterdiğini gözlemledik.

Aşı programımızda planlanan sevkiyat takvimiyle uyumlu olarak ve 1. doz aşısını olmuş vatandaşlarımızı 2. doz aşılarını uygulayacağı güne kadar saklı tutarak aşılamaya devam ediyoruz.

Bugün itibarıyla ülkemizde 3. bir aşının daha kullanımına onay verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumumuz Sputnik aşısının acil kullanım onayını bugün verdi. 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmekte.