SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-04-2021 21:03   Güncelleme : 30-04-2021 21:03

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Çin aşısı itirafı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Çin aşısı itirafı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; Antalya, Isparta ve Burdur sağlık müdürleri ve saha koordinatörlerinin katılımıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde yaptığı değerlendirme toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamada Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de yer aldı.

SputnikV aşısının Türkiye'de kullanılması için bugün itibarıyla anlaşma yaptıklarını söleyen Koca, "Bugün itibarıyla ülkemizde üçüncü bir aşının da kullanımına onay verildi.

Sputnik V en kısa sürede ülkemizde kullanılmaya başlayacak. 6 ay içinde elli milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir" dedi.

ÇİN AŞISI İTİRAFI

Çinli Sinovac aşısıyla ilgili de açıklama yapan Koca; "Sinovac aşısından 100 milyon doz gelmesi gerekiyordu ancak Çin kendi vatandaşına öncelik verince bu aşı gelmedi." dedi.

Koca, sözlerini "Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek." diye sürdürdü.

Fahrettin Koca'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle oldu:

- Bugün itibarıyla ülkemizde üçüncü bir aşının da kullanımına onay verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz Sputnik V aşısının acil kullanım onayını bugün verdi. En kısa sürede ülkemizde kullanılmaya başlayacak. 6 ay içinde elli milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir. 

- BioNTech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacaktır. 

- Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek. 

- 6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesi planlandı. Mayıs itibarıyla ilk etabı gelecek. önümüzdeki 1 hafta - 10 gün içerisinde ne kadar aşının gelebileceği konusu netleşmiş olacak.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com