GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2021 12:02   Güncelleme : 01-05-2021 12:02

İş yerleri, fabrikalar, evler ve balkonlar... 1 Mayıs her yerde!

İş yerleri, fabrikalar, evler ve balkonlar... 1 Mayıs her yerde!

Emekçiler yasaklara rağmen 1 Mayıs’ı bulundukları her yerde kutlayacak. Gün boyunca çeşitli eylemler sürecek. 21.00’de ‘ses verme’ eylemi gerçekleştirilecek.

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü bütün yurtta yasaklara rağmen çoşkuyla kutlanacak.

İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Bursa’ya ülkenin doğusundan batısına kadar her tarafta emekçiler bulundukları yerde kutlamalar yapacak.

İş yerleri, fabrikalar, evler ve balkonlar 1 Mayıs alanlarına çevrilecek.

Hafta boyunca tüm engellemelere rağmen, meydanlarda, sokaklarda ve fabrikalarda kutlanan emeğin bayramı 1 Mayıs için birçok yerde de sembolik kutlamalar yapılacak. Pandemi ve tam kapanma nedeniyle evlerinde olan milyonlarca yurttaş günler öncesinden balkonlarına ve camlarına astıkları pankart ve bayraklarla her yeri 1 Mayıs meydanına çevirdi.

“Bir meydanda buluşamayacağız belki ama bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs alanına çevireceğiz” diyen milyonlarca yurttaş, sosyal medyada da pandemi koşulları, tam kapanma ve AKP iktidarının baskısına rağmen 1 Mayıs coşkusunun yok olmadığını ifade etti.

1 Mayıs öncesi, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda yine polis bariyerleriyle çevrilerek giriş, çıkışlara kapatıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın olduğu alan yaya trafiğine kapatılırken, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, anıt ve çevresinde beklemeye başladı.

SES ÇIKARIYORUZ

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından bu yıl, “Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs” sloganıyla gerçekleştirilecek kutlama programı çerçevesinde bugün Taksim Meydanı’nda bir açıklama yapılacağı ve çelenk bırakılacağı belirtildi.

Öte yandan zorunlu işkollarında çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmeye, pandemiye karşı mücadeleye ve protesto etmeye çağırıldı.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından yapılan açıklamada, “Herkese sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için aklın ve bilimin emrettiği tedbirlerin alınması talebiyle bugün saat 21.00’de herkesi bulunduğu her yerden ‘ses vermeye’ çağırıyoruz” denildi.

Türk-İş ve Hak-İş Genel Merkezlerini ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada “1 Mayıs ancak özgürlüğün olduğu yerde kutlanır. Özgürlüğün olmadığı ülkelerde, kapalı toplumlarda, kapalı rejimlerde 1 Mayıs kutlanmaz” dedi.