GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 14:50   Güncelleme : 04-05-2021 14:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı imzaladı Balon Balığı hakkında flaş hamle!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı imzaladı Balon Balığı hakkında flaş hamle!

Akdeniz ve Ege denizi kıyılarında sık sık rastlanmaya başlanan istilacı balon balığı hakkında önemli bir adım atıldı. Tehlikeli ve zehirli olan bu türü avlayanlara para ödülü verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre son yıllarda Akdeniz ve Ege kıyılarında çok sık görülmeye başlanan istilacı balon balıklarını avlayan kişilere ücret ödenecek. Balon balığının Lagocephalus Sceleratus isimli zehirli türünden 500 bin adete kadar avlayanlara balık başı 5 lira diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 kuruş ücret ödenecek. Ödemeler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanarak yapılacak. 

BALON BALIĞI AVCILIĞINA TEŞVİK 

İstilacı bir tür olan balon balıklarına yönelik avlama teşvik kararı ile beraber bu zehirli türü avlayanlar gelir elde edecek bir yandan da kıyılar bu balıklardan temizlenmiş olacak ödemeler 2021, 2022, 2023 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacak.

SADECE RUHSAT SAHİBİ BALIKÇI GEMİLERİ AVLAYABİLİR

Balon balıklarının avlanması ruhsat tezkeresi olan balıkçılar ve su ürünleri avcılık faaliyeti yapan balıkçılar tarafından gerçekleştirilebilecek. 

BALON BALIĞI YAKALAYANLAR ÖDEMELERİ ZİRAAT BANKASINDAN ALACAK 

Balon balığı avlayan kişiler ödemeleri Ziraat Bankası'ndan alacaklar. Ödemeler kamu kaynağından yapıldığı için hak sahibi kişinin parasına ödemeden önce haciz icra temlik ve benzeri işlem yapılamayacak.