GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-05-2021 14:19   Güncelleme : 06-05-2021 14:27

Son Dakika! Zeytinburnu'nda binanın çökme anı kamerada

Son Dakika! Zeytinburnu'nda binanın çökme anı kamerada

Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde 5 katlı Hilal Apartmanı sabah 10.30 sıralarında çöktü. Binanın girişinde bulunan bisikletçinin gece saatlerinde kolonlardan ses duyması ve camların patlaması üzerine 19 kişi evlerini boşalttı. Çöken binanın çevresinde bulunan 4 bina da öğlen saatlerinde boşaltıldı. Çöken bina ve çevresi havadan da görüntülendi.

Sabah 10.30 sıralarında Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde bulunan 5 katlı Hilal apartmanı çöktü. Dün gece binanın girişinde bulunan bisikletçinin kolonlardan ses duyması ve bina camlarının patlaması üzerine içeride bulunan 19 kişi evlerinden çıktı. Sabah saatlerinde büyük bir gürültüyle yıkılan Hilal apartmanının boş olması nedeniyle olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Zeytinburnu'nda binanın çökme anı kamerada

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nden daha önce camları patladığı için boşaltıldığı öğrenilen 5 katlı bina çöktü. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevkedildi. Ekiplerin çalışması sürerken, binanın çöktüğü anlara ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, bina gürültüyle çökerken çevredekiler panik yaşıyor.

Zeytinburnu'nda Vali Yerlikaya inceleme yaptı

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, Zeytinburnu'nda çöken binanın bulunduğu alanda inceleme yaptı. İncelemenin ardından açıklamayı Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy yaptı.

Ömer Arısoy, "Yıkılan binanın etrafındaki 4 binadaki 33 daire şu anda nüfustan tahliye edilmiş bulunmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın enkaz kaldırma çalışmalarıyla birlikte oradaki fiziki gözlemden sonra o binaların yeniden oturulup oturulamayacağına karar vereceğiz" dedi.

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nden daha önce camları patladığı için boşaltıldığı öğrenilen 5 katlı Hilal Apartmanı, saat 10.30 sıralarında çöktü. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği alanda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy inceleme yaptı. Belediye Başkanı Arısoy, incelemenin ardından açıklamalarda bulundu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "Zeytinburnu Sümer Mahallemizde bir bina, bugün saat 10.32'de yıkıldı. İçeride oturan hemşerilerimizden aldığımız bilgiye göre, gece binada bir çatırtı meydana gelmesi üzerine, bina  geceden boşaltılmıştı. Allah'a sonsuz şükürler içindeyiz, herhangi bir can kaybımızın olmaması bizim için büyük bir şans. Görüldüğü üzere devletin bütün birimleri, kaymakamlığımız İl çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz, AFAD'dan sorumlu vali yardımcımız, arama kurtarma ekiplerimiz buradayız. Şu anda enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor. Yıkılan binanın etrafındaki 4 binadaki 33 daire şu anda nüfustan tahliye edilmiş bulunmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın enkaz kaldırma çalışmalarıyla birlikte oradaki fiziki gözlemden sonra o binaların yeniden oturulup oturulamayacağına karar vereceğiz. Burada, normalde kısıtlama olmasaydı Pazar kurulacaktı. Kısıtlama dolayısıyla Pazar da yoktu. Bunu bütün hemşerilerimizin oturduğu binaların risk durumu ile ilgili bir vesile saymak lazım. Belediye olarak Valiliğimiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte Zeytinburnu'ndaki yapıların güvenli hale getirilmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden çökme ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Zeytinburnu Sümer Mahallesi 27/2 sokak 27 numaralı binada bugün saat 10.30'da çökme meydana geldi. 1995 yılında inşa edilen ve yapı ruhsatı bulunmayan bina, 6 daire ve 1 dükkan oluşuyordu.  Binada ikamet eden Kadir Yılmaz'dan alınan bilgiye göre  Gece saat 23.00 sıralarında çatlama sesleri duydukları, camlarda kırılmalar olduğu için evi tahliye ettikleri, binada kimsenin kalmadığı ve toplam 19 kişinin tahliye olduğu bilgisi verildi. Binanın ilçe nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıtlarından bina sakinlerinin telefonlarına ulaşılmış, hepsi tek tek aranarak, binada kimsenin kalmadığı teyit edilmiştir.  Alanda emniyet ve zabıta ekiplerimizce gerekli tedbirler alınmış,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından çöken bina etrafındaki 4 bina boşaltıldı ve tespit analizlerine başlandı. İlçe emniyet müdürlüğünce 50 Çevik Kuvvet personel 40 ve 70 zabıta personeli çevre emniyeti için görevlendirilmiştir.  AKOM toplam 17 personel ve 4 araç, İBB İtfaiye 30 personel ve 10 araç, 2 arama kurtarma köpeği,  UMKE 6 Personel, 1 araç,  AFAD 14 personel, 3 arama kurtarma köpeği, 5 araç, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü 6 personel görevlendirildi."

"KIYAFETLERİMİZİ ALDIK ÇIKTIK, SABAH GELDİĞİMİZDE DE BU MANZARAYLA KARŞILAŞTIK"

Olay yerine gelen AFAD ve itfaiye ekipleri, enkazında sismik dinleme ve köpekli arama yaptı.

Çökme nedeniyle sokakta bulunan bazı araçlar hasar gördü.  Gece evlerini boşaltan bina sakinleri de yaşadıklarını anlattı. Sedat Ufak, "Gece eve geldik  saat iki gibi, kıyafetlerimizi aldık çıktık, sabah geldiğimizde de bu manzarayla karşılaştık. Binanın öndeki kolonu patlamıştı. Dün Marmara’da deprem olmuş herhalde ondan dolayı patlamış kolon. Biz de zaten pandemiden dolayı çoluk çocuk başka bir yerdeydik. Bugün boşaltacaktık ama olmadı" dedi. 6 çocuğu ile birlikte Hilal apartmanında yaşayan, Ruhiye Bulut göz yaşları içinde, "Dün gece ben babamda iftardaydım, çocuklarımın hepsi evdeydi. Kardeşim geldi o sırada, ‘binanız çöküyormuş, çocuklarını al çık’ dedi. Eve geldim, çocuklar zaten çıkmış dışarı. Babamın evinde kaldık. Binada hiç kimse yoktu. Dükkancı haber verdi, ‘bina çatladı’ dedi. Zaten 6 tane yetim çoğum var, babamın evine gittim" diye konuştu.  

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com