SİYASET
Giriş Tarihi : 07-05-2021 13:10   Güncelleme : 07-05-2021 13:10

MHP'nin resmi sitesindeki manşet kafaları karıştırdı... 'MHP gözünü iktidara mı dikti?'

MHP'nin resmi sitesindeki manşet kafaları karıştırdı... 'MHP gözünü iktidara mı dikti?'

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıkladığı anayasa önerisiyle ilgili kafalar karışmışken, bir kafa karışıklığı da MHP'nin resmi internet sitesinde yaşandı. Sitede manşet alanında yer alan bölümde Devlet Bahçeli imzalı "Türkiye'nin sorunlar yumağından kurtulması için tek bir yol kalmıştır, o da Milliyetçi Hareket Partisi'nin iktidarıdır" mesajı Erdoğan ile Bahçeli arasında bir problem mi var sorusunu akıllara getirdi. 

Öte yandan bir çarpıcı iddia da gazeteci Taha Akyol tarafından geldi. 
Akyol, Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'Başbakan' yapmak istediğini savundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümünde yeni anayasa" vizyonuyla 100 maddelik anayasa önerisi hazırladıklarını duyurdu.

Bahçeli, anayasa değişikliği önerilerinde, verdiği kararlar nedeniyle "Kapatılmalıdır" dediği Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) ise "yüksek mahkeme" statüsünden çıkarılıp özel bir statüde düzenlendiğini söyledi.

MHP'nin önerisinde, Cumhurbaşkanı ile birlikte iki Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın da seçimle işbaşına gelmesi öngörülüyor.

ÇARPICI İDDİA

MHP liderinin açıkladığı 4 kısımdan oluşan 100 maddelik yeni anayasa önerisinin yeterince incelenmediğini söyleyen gazeteci Taha Akyol'un Karar gazetesindeki bugünkü yazısında kullandığı ifadeler dikkat çekti.

"Bahçeli Erdoğan’ı ‘başbakan’ yapmak istiyor!" başlıklı yazısında Akyol, Bahçeli'nin açıkladığı yeni anayasa taslağının, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ciddi sorunlar olduğunu ortaya koyduğunu iddia etti.

"BEŞTEPE MEMNUN DEĞİLDİR"

Bahçeli'nin "çözüm için" Cumhurbaşkanını dediği Meclis'i ve kurumları güçlendirmek istediğini iddia eden Akyol, "Bu bakımdan Beştepe’de memnunlukla karşılandığını sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı yerine, "Başkanlık istemi" ifadesini kullanmasının altını çizen gazeteci Akyol; yürütmenin tek kişiden değil, halkın seçeceği yardımcılarla birlikte üç kişiden oluşmasının istendiğini belitti.

Akyol, söz konusu öneride Meclis'e verilen yetkilerin de genişletilmesi için maddeler olduğunu ve bu durumunda parlamenter sistemdeki yapıya benzediğini işaret etti.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com