CHP
Giriş Tarihi : 09-05-2021 12:17   Güncelleme : 09-05-2021 12:17

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul için ihaleye bile çıkılacağını düşünmüyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul için ihaleye bile çıkılacağını düşünmüyorum

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, T24 canlı yayınına konuk oldu.

Kanal İstanbul'la ilgili soruya da yanıt veren Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Devleti soyulacak bir organizasyon olarak görüp yarattığınız rantları da kendinizin hakkıymış gibi düşünürseniz Kanal İstanbul da olur başka kanallar da olur. İstanbul'a gökdelenleri dikip "Biz İstanbul'a galiba ihanet ettik" diyen bir kişiden her şey beklenir. 

O havzayı gezdim. Olağanüstü güzel bir doğa harikası. Tarihi eserleri var. 

İster ihale etsinler ister etmesinler kime verirlerse versinler. İktidar olduğumuzda eğer o ihaleye giren yabancı bir ülke olursa o ülkeyle aramıza mesafe koyacağız, bunların paralarını kesinlikle ödemeyeceğiz. Türkiye soyulacak bir ülke değildir. Türkiye birilerine rant yaratacak bir ülke değildir. Bir yerde rant varsa, sahibi orada yaşayanlardır. 

bir rant var bu rant İstanbullularındır. Ne kanalı, ne yapıyorsunuz siz bu kanalla. Onu yapacağınıza Harran Ovası duruyor orada, Mavi Tünel Konya Ovası bekliyor. Aksaray-Mersin demiryolunu yapın. Samsun-Mersin Petrol Boru Hattı'nı yapın. Paraları buraya harcayın, hangi gerekçeyle oraya harcanıyor. 

Ben bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum. Arada bir gündem değiştirmek için bunu yapıyorlar. Hiçbir ülkenin şirketinin de kalkıp bu projeye gireceğini de düşünmüyorum. Bankaların buna finans kaynağı ayıracağını da düşünmüyorum. Eğer bizden bir banka buraya kredi verirse, günü geldiğinde o da görür. Bu ülke talan edilecek bir ülke değildir. Kredi açanların da sorumluluğu vardır. 

Ben Kanal İstanbul için ihaleye bile çıkılacağını düşünmüyorum.