DİĞER
Giriş Tarihi : 09-05-2021 14:00   Güncelleme : 09-05-2021 14:08

Sivas'ta, fırtınanın etkilediği bölgelerde hasar tespiti

Sivas'ta, fırtınanın etkilediği bölgelerde hasar tespiti

Ankara'da fırtına yıkıma neden oldu

 ANKARA'da etkili olan şiddetli fırtına, yıkıma neden oldu. Fırtınada camilerin minareleri yıkıldı veya hasar gördü. Evlerin ve ahırların çatıları uçtu.

Başkent'te akşamüzeri saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına, hayatı felç etti. Şereflikoçhisar, Evren, Gölbaşı gibi güney ilçelerde yaşanan fırtına, yıkıma neden oldu. Rüzgarla birlikte yer yer kum fırtınası da yaşandı. Şereflikoçhisar'da fırtına nedeniyle binaların ve ahırların çatıları uçtu. Hacıenbiya Mahallesi Camii'nin minaresinin kubbesi, fırtınaya dayanamayıp hasar gördü. Minarenin metal kubbesi yerinden sökülerek eğildi. Evren ilçesinde ise Altunbaşak Mahallesi Camii'nin minaresi tamamen yıkıldı. 

Yaşanan olaylarda can kaybı yaşanmazken, maddi hasarlar meydana geldi.
Sivas'ta, fırtınanın etkilediği bölgelerde hasar tespiti

SİVAS'ta dün akşam saatlerinde görülen fırtına kent merkezi ve bazı ilçelerde hasara yol açtı. İl genelinde hasar tespit çalışmaları yapılırken, oluşan enkazlar kaldırıldı.

Kentte dün akşam saatlerinde saatteki hızı 74 kilometreye ulaşan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Fırtınaya bağlı olarak il merkezi ile Gemerek ve Şarkışla ilçelerinde çatıların uçmasıyla, araç hasarları oluştu. Fırtınada ağaçlar da devrildi. Fırtına nedeniyle kent merkezinde Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarında da çatı uçması meydana geldi. Müdürlüğün bahçesinde yer alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü binası ve etrafında park halinde bulunan araçlar hasar gördü.

Sivas Valisi Salih Ayhan, olayın yaşanmasının ardından İl Emniyet Müdürlüğüne giderek, oluşan hasarı yerinde inceledi. İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan'dan bilgi alan Ayhan, Sivas halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü binalarından kopan parçalar yakınında bulunan İl Tarım Müdürlüğü'ne ait konuk evi bahçesine savruldu. Burada bahçe içerisinde süs ağaçları ve bina yüzeyinde hasar meydana geldi. İl genelinde ise ilk belirlemelere göre 36 bina çatısında, 4 otobüs durağında, 3 elektrik hattında, 6 iş yerinde zarar meydana geldiği tespit edildi. Kentte AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, belediye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve diğer kurumlar tarafından saha taraması başlatıldı.

Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada, fırtınanın tam kapanmanın olduğu bir dönemde iftar sonrası yaşanmasının büyük bir felaketi önlediğini söyledi. Ayhan, oluşan hasarların tespitinin ardından mağduriyetlerin en kısa sürede giderileceğini belirtti. 

Yozgat'ta fırtına hasarı tespit çalışması

 

YOZGAT'ın  Akdağmadeni ilçesinde dün akşam etkili olan şiddetli rüzgarın verdiği hasar, gün ağarınca ortaya çıktı. Bazı binaların uçan çatılarının 20 otomobilde hasara yol açtığı belirlendi. Bölgede hasar tespit çalışması devam ediyor.

Akdağmadeni'nde dün akşam sağanakla birlikte şiddetli rüzgar hayatı felç etti. Saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan fırtına, ilçede hayatı olumsuz etkiledi. Seyrantepe Mahallesi TOKİ Konutlarında 3, Emek Mahallesi'nde 2 apartman olmak üzere 5 ayrı apartmanın çatısı uçtu. Çatıdan kopan parçalar park halindeki otomobillerin üzerine düştü. Fırtınanın verdiği zarar gün ağarınca ortaya çıktı. İlçede yaklaşık 20 otomobilin, uçan çatı parçaları nedeniyle hasar aldığı görüldü. Bölgede belediye ve AFAD İl Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışması sürüyor.

Hüsnü Ümit AVCI-Alperen YILDIZ/SİVAS, (DHA) -

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com