GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-05-2021 15:07   Güncelleme : 15-05-2021 15:07

'Haysiyetten tasarruf olur mu? Bu reklamı görüp de Türkiye'ye gelecek turistin…'

'Haysiyetten tasarruf olur mu? Bu reklamı görüp de Türkiye'ye gelecek turistin…'

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı reklam filminde turizm sektöründe çalışanların aşılandığını belirten maske takmasını sert sözlerle eleştirdi.

Murat Muratoğlu, "Maalesef ikisi de bu ülkeye yakışmayan, çapları yeterli olmayan yöneticiler… Utanmasalar turist gelsin diye parmakları ile bu aşılı, bu aşılı değil diye ispikleyecekler…" ifadelerini kullandı. 

Murat Muratoğlu'nun "En aşağılık reklam filmi" başlıklı yazısı şöyle oldu:

Maskeye yazılmış “keyfinize bakın, aşılıyım” temalı reklamda, bir ülkenin vatandaşları nasıl aşağılanır, onuru nasıl ayaklar altına alınır onu izledim. Resmen tiksindim…

Yapım aşamasında ve yayınlanmasında emeği geçen herkesin diye başlayıp devamını içimden getireceğim. Yapılan ırkçılığın da anayasal bir suç olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğim.

★★★

Sahi siz nasıl insanlarsınız? Gelmiş, geçmiş en aşağılık tanıtım filmini yayınlarken hiç mi sıkılmadınız? Bu ülkede yaşayan eşinizin dostunuzun yüzüne nasıl bakacaksınız?

Bir kişi bile demedi mi “ulan biz ne yapıyoruz?” Bu kadar mı zeka yoksunusunuz?

“Resmen bu halkı hayvan yerine koyuyoruz! Hakaret ediyoruz. Ne haysiyet bırakıyoruz, ne şeref…” diyen çıkmadı mı aranızda?

★★★

Yazdıklarım “sert” geldiyse git reklamını bir daha izle… Turist üç kuruş para getirecek diye baksana milleti soktuğunuz vasfa, sıfata, hale…

Reklamın Türkçe meali “barınak” sanki… Belli ki unutmuşsunuz “hoşunuza gideni sahiplenebilirsiniz” demeyi…

Ayrıca gururuna yedirip bu maskeyi çalışanlarına dayatacak kim varsa, o da omurgasını acilen kontrol ettirmeli…

Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com