CHP
Giriş Tarihi : 18-05-2021 14:00   Güncelleme : 18-05-2021 14:32

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: atağa aç giren çocuklar sana helallik verecek mi?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: atağa aç giren çocuklar sana helallik verecek mi?

İsteriz ki güzel bir dünyada yaşayalım. Savaşlar olmasın. 

Filistinlilere yapılan saldırı asla kabul edilemez. 300'e yakın kişi hayatını kaybetti. Çocuklar var bunların içinde. Kan gövdeyi götürürken dünyanın demokratları ne yapıyor? Neden katliamı engellemiyorlar. Ölen her çocuğun sorumluluğu bütün dünyadaki insanları ilgilendiriyor.

Filistinliler işgal edilmiş topraklarını almak, bağımsız devlet olmak istiyorlar. En tabii hakları. Beni üzen İslam dünyasındaki parçalanma. BM'nin gerekli çabayı göstermemesi.

Filistin halkıyla dayanışmayı sürdürüyoruz. Filistin halkı bağımsızlık mücadelesi gösterirken gençlerimiz oradaydı. Genlerimizin mezarları hala orada. 

İhvan endeksli politika Türkiye'nin saygınlığına darbe vurdu. 

Vatandaşlarımız kaygı içerisinde. Çıkış arıyorlar. Sorun doğrudan doğruya onu vurmuş durumda. 

Milyonlar geçinemiyor. Esnaf kan ağlıyor. Milyonlarca evde işsizlerimiz var. Fidan gibi çocuklarımız işsiz. Bütün bunlar olurken yapılan israfa isyan ediyorsunuz. 19 yıldır ülkeyi yönetenlerin pandemi sürecini yönetemediklerini biliyorum. Kapanma sonrasında bile aldıkları kararların ne kadar dengesiz olduğu ortaya çıktı. AVM'ler açık çay bahçeleri kapalı. Allah akıl fikir versin.

Vatandaşa hibe vereceğine IBAN numarası açıp vatandaşlardan para topladılar. Türkiye hani zengindi? Hani hiçbir sorunumuz yoktu? Hani kasalar tıka basa doluydu?

Pandeminin ilk dönemide 107 bin hanenin elektiriği kesildi. 

128 milyar dolar nereye gitti? Kaça sattınız, nereye sattınız? Ben bilmiyorum, 600 milletvekili bilmiyor. Böyle bir devlet yönetimi cumhuriyet tarihinde hiç olmadı. 

"Ben maske takıyorum, sen keyfine bak" diye reklamlar. Bu milletin onuruyla oynadınız. 

Devlette liyakat sistemini yerle bir ettiler. Esnaf kan ağlarken Saray'ın beslemeleri birden çok maaş alarak krallar gibi yaşamaya devam ediyorlar.

Sizin sorunlarınızı dile getirmek zaten benim görevim. 

Bütün bunlar olurken diyorlar ki: Sizden helallik istiyorum. Nasıl bir helallik? Soruyorum: Kör kuruşa muhtaç ettiğin esnaf, işsiz bıraktığın milyonlarca genç, yatağa aç giren çocuklar, onların anne ve babaları, pazar artıklarından beslenen yüz binler, dükkanı kapalı, aylardır çalışmıyor, icra memuru kapalı, sana helallik verecek mi?

Onlar da açıklama yaptılar: Hakkım helal etmiyorum. Sana hakkımı nasıl helal edeceğim diyor?

Beşli çete, dolar artışından bunlar keyifli. Öyle bir anlaşma yapmışlar ki, dolar Amerika'da artınca onun da payını veriyorlar.

Devlet, akılla, bilgiyle, birikimle, liyaketle yönetilir. Devleti kendi çıkarlarınızla, orta çağ mantığıyla yönetemezsiniz. Devleti öyle bir yöneteceksiniz ki millet senden helallik isteyecek. 

Esnaf ve ticaret erbabına aylık büyük şehirlerde 3'er bin lira, diğer şehirlerde 2'şer bin lira kira desteği verin dedik. Aktardıkları kaynak kira, elektrik parasına yetmiyor. Nasıl geçinecekler?

Bu işin erbabı, milletini seven, saygı duyan, malını varlığını millete feda ede bir liderimiz vardı: Rahmetli Bülent Ecevit. Diyordu ki: Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça düzen! Size onu vaad ediyorum. 

83 milyonu kucaklayan, herkese eşit hizmet götüren, herkesin huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye'yi vaat ediyorum.

Allah'ın izniyle iktidar olduğumuzda ilk 6 yda Türkiye'ye huzur gelecek. Göreceksiniz, kaplaşma bitecek, barış gelecek, kimse kimliğinden, yaşam tarzından dolayı sorgulanmayacak. Bu millete bir sözüm var: Allah'ın izniyle iktidar olduğumuzda: FETÖ'nün siyasi ayağını çıkaracağım, mafyanın da siyasi ayağını çıkaracağım.