GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 13:39   Güncelleme : 28-05-2021 13:39

EGM Yardımcısı Mustafa Çalışkan gemileri yaktı! ''Kim açığa alacakmış görelim bakalım''

EGM Yardımcısı Mustafa Çalışkan gemileri yaktı! ''Kim açığa alacakmış görelim bakalım''

Suç örgütü liderliğinden hakkında kırmızı bülten talep edilen Sedat Peker’e verilen 'koruma' tartışması gündemdeki yerini koruyor. İçişleri Bakanı Soylu'nun Sedat Peker'e koruma polisi verilmesinde sorumluluğuna işaret ettiği Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın akıbeti tartışmalara neden oldu. 

Mustafa Çalışkan "Benim gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak? Bir görelim bakalım” dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇALIŞKAN İNTİHAR ETTİ, TARTIŞMALAR ALEVLENDİ

Peker’in, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intiharında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun rolü olduğunu iddia etmesi ve kendisine verilen koruma polisine ilişkin “Koruma polisimi sen vermedin mi?” şeklindeki açıklamaları gündem oldu.

Soylu Habertürk'te katıldığı programda Hakan Çalışkan’ın intiharına ilişkin soruları net olarak yanıtlamazken dosyanın kendisinin üzerinde ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi sallandırıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu, Sedat Peker’e özel polis koruması verilmesiyle ilgili olarak , “16 Ocak 2015’te DHKP-C tehdidi ile kendisine koruma veriliyor. Şimdi esas iş bundan sonra. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, terörden sorumlu müdür de Mustafa Çalışkan. Nurettin Demir Kadıköy Emniyet Müdürü. Özgür Taşdemir emniyet müdürü ihraç edildi. En irtibatlı olduğu kişi Sedat Peker. 2015 yılında sanal bir tehditle Nurettin Demir kardeşinden kalan DHKP-C mirasıyla bir kurgu yapar ve koruma verilir” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların ardından Mustafa Çalışkan’a yönelik soruşturma başlatılacağı ve açığa alınacağı iddia edildi.

‘BENCE TOPLUM RAHATSIZ’

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan yaptığı açıklamada Soylu’nun hakkındaki iddialarına ilişkin, “Allah’a sığınıyorum” dedi. “Açığa alınmayı bekliyor musunuz?” şeklindeki soruya ise “Türkiye’deki en dürüst insanı neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye’de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta Sayın Cumhurbaşkanı var. Mustafa Çalışkan gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak bir görelim bakalım. Çok merak ettim” yanıtını verdi. 

“Soylu’nun açıklamaları sizde herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor mu?” sorusunu yanıtlayan Çalışkan, “Bence toplum rahatsız. Benim rahatsız olmam çok da önemli değil” ifadelerini kullandı.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com