GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 19:09   Güncelleme : 04-06-2021 19:09

AB, Türkiye dahil vize ve seyahat yasağının kapsamı genişletti

AB, Türkiye dahil vize ve seyahat yasağının kapsamı genişletti

Covid-19 salgınında aşılamanın artması ve yaz aylarının gelmesiyle normalleşme adımlarının atılması beklenirken Avrupa Birliği koronavirüs salgınının başladığı tarihlerde uygulamaya konulan ve süresi daha sonra 2 kez uzatılan AB dışından gelenlere vize ve seyahat yasağının kapsamı yeniden genişletti.

Kapsamı genişletilen kısıtlamalar, Türkiye'den Avrupa'ya ziyaretleri engellediği gibi, aile ilişkileri ve hatta ticari ilişkilere de zarar veriyor. Şu anda sadece, birinci dereceden akrabasının cenaze ve düğünlerine katılacaklara, çocuğu bir AB üyesi ülkede okuyana, evlenip eşinin yanına gidecek olana izin veriliyor.

Yeşil pasaport sahiplerinin de bu ilişkilerden birini kanıtlayamaması halinde, Almanya veya diğer AB üyesi ülkeye girmesi mümkün olmazken koronavirüs önlemleri nedeniyle yaklaşık 1.5 yıl sürecek vize yasağı, 30 Eylül'de Türkiye risk bölgesi olmaktan çıkarsa kaldırılacak.

Türkiye'nin AB onaylı aşılarla aşılamayı artırması, bu yolla kitle bağışıklığını sağlaması gerektiği, aksi halde vizelerin açılmasının 2022'yi bulabileceği öngörülüyor.

Melih Aytaç ORTARA / İçerik Editörü
melih@sakinca.com