GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-06-2021 11:10

Uzlaşılan her dosya için bir fidan toprakla buluşacak

Uzlaşılan her dosya için bir fidan toprakla buluşacak

ADALET Bakanlığı'nca, onarıcı adalet sistemi kapsamında uygulanan uzlaştırma müessesesinde uzlaşma sağlanan dosya sayısı kadar fidan dikilmesi planlanıyor.
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; ceza hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma taraflar arasındaki uyuşmazlıkların cezalandırıcı bir süreçten iş birliğine dayalı bir süreçle çözümünü sağlıyor. Suç mağdurlarının haklarının korunmasına ve suçtan kaynaklanan zararların telafisine imkan veren uzlaştırma, suç faillerinin de topluma kazandırılmasını amaçlanıyor.
Toplumsal dayanışma örneği olan edimlerle sonuçlandırılan uzlaştırma uygulaması ile 1 Ocak 2017’den bugüne kadar 992 bin 108 dosyada uzlaşma sağlandı. Taraflar uzlaşma edimi olarak, mağdurdan veya suçtan zarar görenden özür dileme, maddi veya manevi zararın karşılanması, bir kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluş ile yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağışta bulunma, kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma, şüphelinin topluma faydalı birey olmasını sağlayacak programa katılması gibi konularda belirleniyor. Adalet Bakanlığı da, Türkiye genelinde yaygın olarak uygulanan uzlaştırma müessesesi ile ilgili çevre duyarlılığını gösteren bir proje üzerinde çalışıyor. Bakanlık, uzlaşma sağlanan dosya sayısı kadar fidan dikimi yapılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği yapılacak.

7 BÖLGEDE 3'ER ŞEHİR BELİRLENECEK

Türkiye'nin 7 bölgesinde, Adalet Bakanlığınca bölge bazında önerilecek üçer şehir arasından, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği ve uygun göreceği yerlerde, her bir bölgede sağlanan toplam uzlaşma sayısı kadar fidan dikilecek. Bu şekilde ülke genelinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarının desteklenmesi hem de uzlaştırma kurumunun vatandaş nezdinde ve kamuoyunda farkındalığı arttırılacak. Ayrıca uzlaştırma sürecinin sonunda uzlaşma sağlanan dosyaların bir kısmında, taraflar, fidan ya da ağaç dikilmesi karşılığında uzlaşarak hem uyuşmazlıklarını onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde çözümlenmesine hem de çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlayacak.

 Haluk KARAASLAN/ANKARA,(DHA)

DHA
Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com