EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-06-2021 12:02   Güncelleme : 06-06-2021 12:02

Kimliğini unutanlar... Sınava geç kalanlar... İşte Türkiye'deki LGS sınavı heyecanından kareler

Kimliğini unutanlar... Sınava geç kalanlar... İşte Türkiye'deki LGS sınavı heyecanından kareler

YAKLAŞIK 1 milyon öğrencinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) ilk oturumu, saat 09.30'da başladı. İstanbul genelinde 1552 okulda, 194 bin 629 öğrencinin katıldığı LGS'nin ilk oturumu, 12.50'de sona erecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan öğrenci ve veliler, saatler öncesinden sınav salonlarının bulunduğu okullara gelerek, beklemeye başladı. Ataşehir Küçükbakkalköy’deki Kemal Berktan Ortaokulu'nun bahçesi de erken saatlerden itibaren adaylar ve veliler ile doldu. 

Adaylar kimlik kontrolü yapılarak, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde içeri alındı.Öğrencilere okul girişinde maske dağıtıldı. İsteyenler maskelerini okula girmeden önce değiştirdi. Aileler ise okul bahçesinin dışında heyecanla çocuklarını bekledi.

Okula çantasıyla alınmayan bir öğrenci, çantasını velisine teslim ettikten sonra içeri girebildi. Ayağında kırık olduğu için sınava tekerlekli sandalyede giren Emre Aksu, "LGS için geldim. Heyecanlıyım sınav için, stres var. İnşallah başarılı geçer. Evde bolca test çözdük, derslerimize çalıştık. Sınav günü herkes çok stresli. İki oturum olacakmış sayısal ve sözel olarak. Onları yapıp sınavı geçeceğiz" dedi.

Çocuğunu bekleyen bir veli ise, " Çok heyecanlıyız. İyi hazırlandı. İnşallah başaracak diye umuyoruz. Hazırlayabildiğimiz kadar hazırladık. Kursa gitti. Yapabildiğimizi yaptık, inşallah iyi bir şeyler alır" diye konuştu. 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8'inci sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav heyecanı başladı. 

Çankaya ilçesinde bulunan Yasemin Karakaya Ortaokulun'da  sınava giren öğrenciler aileleriyle birlikte sabahın erken saatlerinde geldi.  Koronavirüs tedbirleri kapsamında görevliler tarafından ateşleri ölçülen öğrencilerin ellerine dezenfektan sıkıldı. Öğrenciler, daha sonra sosyal mesafeye uygun şekilde sınava girecekleri sınıflara alındı. Ayrıca PCR testi pozitif veya temaslı olan öğrenciler ise diğer öğrencilerden ayrı, izole okullarda sınava alındı. Öğrenci velileri ise okul bahçesine alınmadı. 

155 DAKİKA SÜRDÜ

Saat 09.30'da başlayan birinci oturumda öğrenciler, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soruyu 75 dakikada yanıtlayacak. 11.30’da başlanacak ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süre verilecek. 

İzmir'de 52 bin 500 öğrencinin LGS heyecanı başladı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8'nci sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav, yurt genelinde başladı. İzmir'de 640 okulda 52 bin 500 öğrencinin sınava katıldığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Covid-19'a yönelik tüm tedbirlerin alındığını belirterek, 6 pozitif öğrenci için ayrı ayrı okulların açıldığını söyledi.  

LGS kapsamında 8'nci sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav başladı. 2 oturumda gerçekleştirilen sınav için uzun süredir hazırlanan öğrenciler, sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerinin yolunu tuttu. İzmir Gazi Umurbey Ortaokulu'nda heyecan dolu bekleyişin ardından öğrenciler, kimlik ve sınava giriş belgeleriyle mesafeli biçimde merkezlere alındı. Covid-19 riski dolayısıyla okul binasının tüm camları açık tutulurken, öğrenciler yıl boyunca verdikleri emeklerin karşılığını alabilmek için sınava başladı.

İzmir'de 640 okulda 52 bin 500 öğrencinin sınava katıldığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "2020-2021 LGS olarak bugün İzmir'de 640 okulumuzda yaklaşık 52 bin 500 öğrencimizle sınavımızı yapıyoruz. Covid 19 testi pozitif 6 öğrencimiz vardı. Bunların hepsine ayrı ayrı okullar açtık ve tüm tedbirlerimizi aldık. Temaslı öğrencilerimizi tamamen ayırdık ve en ufak bir risk yok. Öğrencilerimiz oldukça huzurlu. Okullarımızın camları açık. Öğrencilerimize kalem, silgi, maske, su, dezenfektan desteğini verdik. Özel okullar dahil olmak üzere her bir okulumuzda rehber öğretmenlerimiz bulunuyor. Tüm çocuklarımıza Allah'tan zihin açıklığı diliyorum. Kazanan olacak ama kaybeden kimse yok. Biz bütün öğrencilerimizin gidebilecekleri okulları hazır ettik" dedi.

Öğrenciler sınav merkezlerine alınırken, velilerin de okul bahçelerinde heyecanlı bekleyişi başladı. Oğuz Kaan'ın annesi Fadime Han, "Biz çocuklar kadar heyecanlıyız. Çocuklar içeride biz dışarıda bekliyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz. Bizim için pandemi zor bir süreçti. İnşallah emeklerinin karşılığını alırlar. Çocuklarımız da öğretmenleri de oldukça özveriliydi" diye konuştu.

Sınava giren oğlu Emre'yi bekleyen Şefika Yiğit ise, "Oğluma ve bütün çocuklarıma başarılar diliyorum. Pandemi süreci bütün çocuklarımızı çok yordu. Sağlıklı mutlu okullarda okumak inşallah hepsine nasip olur" dedi.

Küçükçekmece'de LGS heyecanı

YAKLAŞIK 1 milyon öğrencinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) ilk oturumu, saat 09.30'da başladı. Küçükçekmece'de özel bir okulda sınava giren öğrencilerin aileleri heyecanlı olduklarını söyledi.


 

Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) ilk oturumu, saat 09.30'da başladı. 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav, 12.50'de sona erecek. Sınav zamanı boyunca öğrenciler ve beraberindeki yakınları, 07.00 - 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Küçükçekmece'de özel bir okulda sınava giren öğrencilerin dışarıda bekleyen yakınlarının heyecanla sınavın bitimini beklediği görüldü.


"ÇOK EMEK VERDİLER"

Yeğeni Melek Irmak Arıcak'ı dışarıda bekleyen Filiz Bozkurt, "Biz, çocuklardan daha heyecanlıyız. Veliler için daha zor bir dönem oldu. Çocuklarımız da çok emek verdiler, çok uğraştılar. Sınava giren yeğenim ama ona hep 'kızım' derim. Sınava hazırlanabildiler. Tam kapanma dışındaki süreçte okulumuz hep açıktı. İki arkadaşı ve bir öğretmeni koronavirüse yakalandı ama ısrarla okula gitmeye devam etti. Başımıza kötü bir şey gelmedi, bu günlere geldik. Tüm evlatlarımız ve ülkemiz için hayırlı olsun" dedi.

"KENDİ İMKANLARIYLA UZAKTAN HAZIRLANDILAR"

Torunu Fatih Hamza Yıldız'a destek olmak için gelen Ahmet Türkçü, "Kızıma ve torunuma destek olmak için geldim. İnşallah hepsi başarılı olur, kimsenin emeği boşa çıkmaz. Çok heyecanlıyız. Heyecanlanmasın diye sınavla ilgili onun yanında da konuşmadık. Çok sıkıntılı bir süreç geçirdiler. Okula gelemediler. Annesi işe gidiyor. Kendi imkanlarıyla, uzaktan hazırlandılar. Zor bir süreç, inşallah çocuklarımız için hayırlısı olur" diye konuştu.

Şişli'de LGS heyecanı

ŞİŞLİ Atatürk Ortaokulu'nda Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) giren öğrenciler, çok çalıştıklarını ve  heyecanlı olduklarını söyledi.  

8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) ilk oturumu 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde düzenleniyor. Sabahın erken saatlerinde aileleri ile sınav merkezlerine gelen adaylar, sosyal mesafe ve koronavirüs önlemleri ile salonlara alındı. Şişli Atatürk Ortaokulu'nda sınava girecek adaylar da erken saatlerden itibaren okula geldi. Adaylar, ailelerinden aldıkları moralle sınava girdi. LGS Adayı Kürşat Turan "Heyecan var tabi ki. Sonuçta liseye geçeceğiz. Bizim için önemli bir sınav. Çalıştık. İnşallah yüksek puan alırız" dedi. Gözde Çelik ise "Çok çalıştım. Sabahları erkenden kalkarak çalıştım. Pandemi de bizi etkiledi. Online eğitime geçtik. Bu benim için avantaj oldu. Arkadaşlarımla dışarı çıkacağıma ders çalıştım. İnşallah emeklerimizin karşılığını alırız" diye konuştu.