GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 18:21   Güncelleme : 07-06-2021 18:21

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'ye yeniden kapatma davası açtı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'ye yeniden kapatma davası açtı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi.

500 HDP'Lİ HAKKINDA SİYASİ YASAK İSTEMİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'nin kapatılması istemli yaklaşık 850 sayfalık iddianamesinde, yaklaşık 500 partili hakkında siyasi yasak istendi.

BANKA HESABINA TEDBİR KONULMASI TALEBİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'nin kapatılması istemli iddianamesinde, partinin banka hesabına tedbir konulması da talep edildi.

HDP'ye yeniden kapatma davasına AKP'den ilk yorum

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açması ve iddianamenin Anayasa Mahkemesine gönderilmesi hakkında açıklama yaptı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin  Merkez Yürütme Kurulu(MYK) toplantısı sonrası gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açması ve iddinamaenin Anayasa Mahkemesine gönderilmesi hakkında açıklama yaptı.

Ömer Çelik'in açıklaması şöyle oldu:

Milletvekili sıfatı taşıyan birinin devlet katildir demesi, biz bu üslubu nereden biliyoruz. Silahlı terör örgütleri tarafından kullanılan bir üslup. Böyle düşünüyorsa TBMM'de ne işi var? Böylesi bir iki yüzlülük kabule dilebilir bir şey değil.

Bir devlete katil demek o devletin millet tarafından verilmiş meşruiyetine saldırıdır. Bu yapılan iş herhangi bir eleştiri değildir.

Zaten hakkında soruşturma açılmış. Eğer doğruysa buna tepki verilmiyor muhalefetten dediniz, muhalefetten bazılarının da arkadaşımızdır diye sahiplenmesidir.

HDP İDDİANAMESİ

Eksikler var diye iade edilmişti. Zannediyorum eksiklerin tamamlanmasıyla başlayan süreç.

Belde seçimi ortada seçim olmadığı için seçimin olmasıyla öne çıktı. Bir aday cumhur ittifakının adayı olarak girdi. Biz bu meselenin bazı partiler tarafından neden büyütüldüğünü merakla izledik.