DİĞER
Giriş Tarihi : 08-06-2021 10:31   Güncelleme : 08-06-2021 10:31

Kılıçdaroğlu İktidara gelince ne yapacağını açıkladı

Kılıçdaroğlu İktidara gelince ne yapacağını açıkladı

Kılıçdaroğlu, partisinin Bilim Platformu’nca hazırlanan Politika Notu’na değerlendirmelerde bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında Aile Destekleri Sigortası geleceğini belirterek, “Kadın gidecek bankadan parasını çekecek, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Böylece onun yoksulluğu afişe edilmeyecek. Onun yoksul olduğunu sadece sosyal devlet bilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Bilim Platformu’nca hazırlanan Politika Notu’na değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Derinleşen Buhran Aileleri Dağıtıyor: Tek Adam Rejimi Haneleri Yoksulluğa ve Çaresizliğe Sürüklüyor” başlıklı Politika Notu’nda yer alan değerlendirmesinde, CHP iktidarında Aile Destekleri Sigortası’nın geleceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Türkiye’yi içine düştüğü girdaptan biz kurtaracağız. CHP iktidarında Aile Destekleri Sigortası gelecek. Hiçbir çocuk bu coğrafyada yatağa aç girmeyecek. Bir yasa çıkaracaksınız Aile Destekleri Sigortası diye. Aile Destekleri Sigortası’nda her ay düzenli olarak yoksul hanede kadının banka hesabına para yatacak.

Kadın gidecek bankadan parasını çekecek, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Böylece onun yoksulluğu afişe edilmeyecek. Onun yoksul olduğunu sadece sosyal devlet bilmiş olacak. Biz yoksullukla mücadeleyi inanç temelli aynı zamanda hukuk temelli aynı zamanda adalet temelli hayata geçirmiş oluyoruz.

‘50 yıldır bekliyor’

Böylece geliri olmayan veya geliri belli bir rakamın altında olan bütün ailelere Aile Destekleri Sigortası’ndan katkı yapılacaktır. Bu 1971’de parlamentoda kabul edilmiş 102 sayılı sözleşme, bunun hayata geçirileceği söylenmiş. Aile Destekleri Sigortası 50 yıldır bekliyor.

Çünkü özellikle AK Parti yoksulluğu sonlandırmak değil yoksulluğu yöneterek oy devşirme politikası olarak gördü bunu. Biz bu alanı tümüyle bu anlayıştan arındıracağız, eğer bir yerde yoksulluk varsa doğrudan doğruya yoksullukla mücadele için aileye de belli bir gelir güvencesini sağlayacağız.

Sağlıklı ve tutarlı bir vergi politikasıyla bu sağlanabilir. Devlette olağanüstü bir israf var, israf büyük ölçüde engellenebilir. Kaynaklar verimli ve doğru yerde ve zamanda kullanılabilir.”