GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 01:48   Güncelleme : 09-06-2021 02:02

Son Dakika! Adana’da Patlama

Son Dakika! Adana’da Patlama

Gece 23.45 sıralarında Çukurova bölgesinin hemen hemen tamamında 2 defa duyulan şiddetli patlama sesinin kaynağı henüz belirlenmedi. Patlama sesinin Tarsus'tan da duyulduğu öğrenildi. Whatsapp ihbar hattımıza gelen mesajlarda Tarsus'ta yaşayan vatandaşların evlerinin camlarının sallandığı bildirildi. 

Konuyla ilgili resmi makamlardan bir açıklama yapılmadı.Sosyal medyada bir anda gündem olan sesle ilişkin en yakın tahmin ise savaş uçağı kaynaklı Sonik Patlama olduğu yönünde...

Sonic patlama nedir?

Sonic (Sonik) patlama neden olur? Adana'da patlama sesi iddiaları sosyal medyanın gündemine yerleşti. Bu gelişmenin ardından Adana'da duyulan seslerin ne olduğu da araştırılmaya başlandı. Adana'daki seslerin sonik patlama olabileceği iddia ediliyor. Peki, sonik patlama nedir?

Sonik patlama, bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, muazzam miktarlarda ses enerjisi üretir. Ateşlenen bir merminin patlama sesi veya bir kamçının sesi küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir.

Büyük süpersonik uçaklardan kaynaklanan sonik patlamalar özellikle gürültülü ve ürkütücü olabilir, insanları uyandırabilir ve bazı yapılarda küçük hasara neden olabilir. Bu yüzden bu tür uçakların karaların üstünde uçmasına yasak getirildi.

Tamamen önlenememekle birlikte, araştırmalar, aracın dikkatle şekillendirilmesiyle, sonik patlamalara bağlı rahatsızlığın kara üzerindeki süpersonik uçuşun pratik bir seçenek haline gelebileceği noktaya kadar azaltılabileceğini göstermektedir. Bir sonik patlama sadece bir nesne ses hızını geçtiği anda oluşmaz; ve süpersonik nesnenin etrafındaki her yönden de duyulmaz. Aslında,patlama süpersonik hızlarda hareket ederken ortaya çıkan sürekli bir etkidir.