SİYASET
Giriş Tarihi : 14-06-2021 18:10   Güncelleme : 14-06-2021 18:10

Erdoğan-Biden arasındaki kritik görüşme bugün! İşte masadaki konular

Erdoğan-Biden arasındaki kritik görüşme bugün! İşte masadaki konular

Türkiye ve Amerikan medyasının kilitlendiği kritik görüşme için geri sayım sona erdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bugün NATO Zirvesi'nin yapılacağı Brüksel'de görüşecek. İki ismin yapacağı görüşmenin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatması bekleniyor. Daha önce 45 dakika olarak planlanan görüşme, yapılan revize ile bir buçuk saat sürecek. Öte yandan Başkan Erdoğan, NATO Zirvesi başlamadan hemen önce ABD Başkanı Joe Biden'la bir süre sohbet etti. Peki, Erdoğan-Biden görüşmesinde hangi konular masaya yatırılacak? İşte kritik zirve öncesi masadaki konular.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştireceği görüşmenin de olacağı NATO Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Brüksel'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden bugün masada birçok başlığın olacağı, ilişkilerin gerilmesine neden olan F-35 konusundan Biden'ın sözde soykırım iddialarına kadar birçok alanda önemli konular liderler düzeyinde masaya yatırılacak. Görüşme Türkiye saati ile 19.00'da gerçekleşecek.

rdoğan, Brüksel'e hareketi öncesi kritik görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek NATO 2030 sürecine ilişkin kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceğiz. Müttefiklerimizle birlikte ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz." dedi. NATO'nun farklılaşan tehditler karşısında kendisini güncellerken yeni şartlara da uyum sağladığını belirten Erdoğan, "Bu süreçte güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik başta olmak üzere ittifakın temelinde yer alan karar alma mekanizmalarından ve ilkelerden taviz verilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Zirvede de inşallah bu hususları vurgulayacağız. " diye konuştu.