EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-07-2021 23:47   Güncelleme : 08-07-2021 23:47

Özgür Demirtaş'tan bitcoin açıklaması: Düşüş nedenini söyledi

Özgür Demirtaş'tan bitcoin açıklaması: Düşüş nedenini söyledi

Kripto paralarda nisan ayı ortasında başlayan sert düşüş birçok yatırımcıyı büyük zarar ettirdi.

Bitcoin’de zirveye göre kayıp yüzde 50’lere ulaşırken, Prof. Dr. Özgür Demirtaş sosyal medya hesabından Bitcoin'in neden düştüğüne dair çarpıcı bir açıklama geldi. 

"ZARAR EDECEKLERDİ"

Bitcoin'in ucuz olmaması halinde "Grayscale" adlı bir fon ailesinin büyük zarar edeceğini söyleyen Demirtaş, düşüşün bu fon ailesinin zarar etmemesi için organize edildiğini söyledi.

Demirtaşın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

''Sevgili Arkadaşlar:

Sizi teknik bir konuda bilgilendirmek, kendi bildiklerimi size de aktarmak istiyorum. Bu konu normalde çok fazla dillendirilen bir konu değil. Yani başka bir yerde (bu seviyede) rastlamanız oldukça zor. Her zamanki gibi basitleştirerek anlatacağım. Bana bir çok kişi Finansal yatırım ürünlerinin fiyatının niye o anda olduğu yerde olduğunu sorar.

Bunlardan biri de bir Kripto Varlık olan Bitcoin. Elbette her Varlığın kendi dinamikleri var. Bitcoin'nin de öyle.

Bildiğiniz gibi Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş başgösterdi. Bunun ile ilgili genelde TEKNİK analiz içeren bir çok yorum zaten mevcut. Ancak bu düşüşün temel nedenleri çok daha önemli. Tabii bu temel nedenler tek değil. Ama bir tanesini bile anlamak için oldukça teknik bilgileri bilmek gerekiyor. 

"BORSADA İŞLEM GÖRMESİNİN YOLLARINDAN BİRİ"

Şimdi size anlatacağımı anlatmak için size TRUST'ın ne demek olduğunu öğretmem gerekiyor ilk önce. Arkadaşlar Her hangi bir varlığın Borsada işlem görmesinin yollarından biri o varlığı elinde tutan bir TRUST'ın hisselerinin borsada işlem görmesidir

Trustlar aslında birer fondur.  Bu fonlar ellerinde belirli bir miktarda o varlıktan barındırırlar... İnsanlar da borsa da o fonun hisse senetlerini alır satar, bunu yaparken aslında o fonun elinde tuttuğu varlığı alıp satıyorlardır.

Tabii Fonun hisse fiyatının, o fonun elinde tuttuğu varlığın fiyatı ile orantılı olması gerekir. Ama illa aynı olmasına gerek yoktur..Diyelim ki bir varlığın tanesinin fiyatı 100 Dolar olsun ve bir tane Trust  hissesi başına o varlıktan 0.6 tane tutuyor olsun.

"HİSSE İLLA 60 DOLAR OLMAZ"

O zaman aslında bir hissenin değeri 100x0.6 = 60 Dolar olmalıdır. Biz buna NET ASSET VALUE (NAV) deriz. Ama işte hisse illa 60 dolar olmaz.

Bazen 60'ın üstünde bazen altında olabilir. Bunun bir kaç sebebi vardır. Örneğin o varlığı kendin alıp satmak çok zor ise yatırımcılar daha kolayından fonun borsadan hissesin alırlar bu da hisse fiyatının NAV'den yüksek olmasına yol açar. Bazen de hisse fiyatı NAV'den düşük olabilir. Eğer fon bizim ETF dediğimiz tipte bir fon ise o zaman piyasada bu farkı kapatmaya yarayan arbitrajcılar olur.

Yani fon eğer ETF tipindeki bir fon ise ARBİTRAJCILAR Fonun fiyatı fonun tuttuğu varlıktan fazla ise Fonun hissesini satar, Varlığı alır. Aradaki farkı kapatır. Fonun fiyatı fonun tuttuğu varlıktan düşük ise de tam tersini yapar. Tamam yani ETF lerde Fonun hisse fiyatı ile NAV arasında pek bir fark olmaz. 

Ama eğer fon ETF değil de bizim CLOSED END FUND dediğimiz tipte bir fon ise işte o zaman orada ARBİTRAJCILAR yani Fonun hisse fiyatı ile hisse başına düşen varlık fiyatı (yani NAV) arasındaki farkı yok edenler yoktur. O yüzden de fark olur
Şimdi hazır mısınız bu ön bilgiden sonra Bitcoin fiyatındaki hareketi yorumlacağım anlar başlıyor.

Arkadaşlar Bitcoini elinde tutan bir TRUST bir CLOSED END FON var. Bu fon çok ama çok büyük. Fon ailesinin adı GRAYSCALE. 

"ÖNCE ANASAYFALARINA GİRELİM"

Şimdi gelin ilk önce Grayscale'ın ana sayfasına gidelim. Gördüğünüz gibi bu fon ailesi Bitcoin ve diğer bazı Kripto varlıkları kendiniz almak yerine borsadan GRAYSCALE hisselerini alarak kolayca sahip olmanızı sağladığını söylüyor.