AK Parti
Giriş Tarihi : 10-07-2021 17:01   Güncelleme : 10-07-2021 17:01

AKP'nin 'OHAL yetkileri üç yıl daha uzatılsın' teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu

AKP'nin 'OHAL yetkileri üç yıl daha uzatılsın' teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu

AKP, 18 kanun ve 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik ön gören torba yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. AA’da yer alan bilgilere göre; teklifte korucuların ücreti asgari ücret altında kalmayacak ve tütün ticareti yapanlara yönelik cezalar 1 yıl ertelenecek.

Teklif ile terörle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması gibi birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi 31 Temmuz’dan itibaren 3 yıl uzatılabilecek. Ayrıca, “terörle mücadele” kapsamında çıkarılan OHAL kararnameleri ile TMSF’nin kayyım atanması uygulaması da üç yıl boyunca devam edecek. Bu süre içerisinde terörle mücadele kapsamında TMSF bu yetkiyi kullanmaya devam edecek.

‘OHAL YETKİLERİ UZATILSIN’ TEKLİFİ

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016’da ilan edilen olağanüstü hal, 18 Temmuz 2018’de sona ermişti. Ancak olağanüstü hal döneminde kullanılan yetkilerden bazılarının uygulama süresinin, çıkarılan torba kanundaki düzenlemelerle üç yıl daha uzatılması sağlanmıştı.

OHAL sonrası çıkarılan torba kanun ile belirlenen üç yıllık süre de tamamlandı. Bu ayın sonunda süresi dolacak olan bu yetkiler için AKP, torba kanun teklifi hazırladı. Kanun teklifinde bazı OHAL yetkilerinin üç yıl daha uzatılması öngörüldü.

Buna göre; OHAL’in tamamlanmasının ardından çıkarılan torba yasa ile üç yıl daha uygulanmasına karar verilen gözaltı süresini 12 güne çıkaran düzenlemenin bir üç yıl daha uzatılmasının önü açıldı. Uzatmanın gerekçesi ise “terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi” gerekçesine dayandırıldı.

Teklifle, kamu görevlilerinin ihraç edilmesi veya Olağanüstü Hal Kararlarını İnceleme Komisyonu kararı ile görevine iade edilmesinde, OHAL sonrası üç yıl süreyle uzatılan uygulamanın üç yıl daha uzatılması da önerildi. Yine OHAL’de ve OHAL sonrası üç yılda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından şirketlere kayyım atanması uygulamasının da üç yıl daha sürdürülmesi öngörüldü.