SPOR
Giriş Tarihi : 17-07-2021 18:44   Güncelleme : 17-07-2021 18:44

Futbolda devrim niteliğinde karar düşüncesi... Taçlar ayakla, sarı kart gören kenara! sınırsız oyuncu değişikliği...

Futbolda devrim niteliğinde karar düşüncesi... Taçlar ayakla, sarı kart gören kenara! sınırsız oyuncu değişikliği...

Futbolun giderek kısırlaşması ve seyir zevkinin azalması otoriteleri farklı çözüm arayışlarına itiyor. Özellikle son dönemde maçların sık sık durarak topun oyunda kaldığı sürenin azalması birçok futbolseverin ortak şikayet konusu.  

Futbola 4 radikal dokunuş

İspanya basınından Mundo Deportivo’nun haberine göre FIFA, futbolu tamamen değiştirecek bazı önerileri değerlendirme kararı aldı. Milyonların gönül verdiği oyunu daha izlenebilir kılmayı amaçlayan değişiklikler içerisinde 4 önemli madde dikkat çekiyor:

Gündemde olan yeni kurallar

  1. Oyun süresini 30’ar dakikalık 2 devreye bölmek ve tıpkın basketbolda olduğu gibi her kesintide süreyi de durdurmak.
  2. Takımlara sınırsız değişiklik yapma imkanı tanımak. Bu konuda ilk adım pandemi döneminde 3 değişiklik hakkının 5’e çıkarılması ile atılmıştı. 
  3. Taçları da korner gibi ayakla kullandırarak özellikle kaleye yakın bölgelerde daha çok gol pozisyonu üretilmesini sağlamak. 
  4. Sarı kart gören oyuncuyu, 5 dakika kenarda bekleterek takımlara kartlar konusunda daha caydırıcı bir yaptırım oluşturmak. 

Önce altyapıda denenecek

FIFA’nın bu radikal değişiklikleri, PSV Eindhoven, AZ Alkmaar, RB Leipzig ve Club Brugge gibi kulüplerin katıldığı bir altyapı turnuvasında deneyeceği bildirildi. Dünya futbolunun patronu, bu değişikliklerin turnuva üzerindeki etkisini değerlendirecek ve daha sonra Uluslararası Kurul’a sunulup sunulmayacağını tartışacak. 

Futbol kurallarını IFAB belirliyor 

Futbolda kural değişiklikleri, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından yapılabiliyor.