DİĞER
Giriş Tarihi : 18-07-2021 17:46   Güncelleme : 18-07-2021 17:46

Erdoğan önce başvuru süresini uzattı, sonra mücadele için genelge yayımladı!

Erdoğan önce başvuru süresini uzattı, sonra mücadele için genelge yayımladı!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarları boyunca altı kez Varlık Barışı uygulamalarını hayata geçirdi.

Son olarak da 30 Haziran’da süre uzatma kararı aldıktan sonra “Kara para ile mücadele” için strateji belgesi açıklandı.

Birgün'de yer alan habere göre; ülkenin kara para skandalları ile sarsıldığı dönemde bile son Varlık Barışı uygulamasının süresini uzatmaktan geri durmayan Erdoğan’ın imzasıyla dün Resmi Gazete’de bir genelge yayımlandı.

Genelgede “Türkiye’de Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadelede ve Müsadere Uygulamalarında Etkinliğin Artırılması Strateji Belgesi (2021-2025)” hazırlandığı duyuruldu. Strateji Belgesi, ilgili kurumların katılımıyla MASAK tarafından da hayata geçirilecek. Suçluların suç gelirinden mahrum bırakılmasının, suçla mücadelenin en önemli unsurlarından olduğu belirtilen genelge özetle şöyle: “Bu bağlamda ülkelerin kolluk ve istihbarat birimlerinin vakalar bazında ve suç eğilimlerinin tespiti noktasında koordinasyon ihtiyacı hasıl olmakta; adli birimlerin de soruşturma ve kovuşturma süreçlerini mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırması önem arz etmektedir. Düzenleme ve denetim faaliyetleri de suç geliri ile mücadelenin başat unsurları arasındadır.

Belgede, aklama ve terörizmin finansmanı soruşturma ve kovuşturmalarının etkili bir şekilde yürütülmesinin bir stratejik öncelik olarak benimsendiği belirtildi. Yurtdışındaki döviz, TL, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilmesi, Türkiye’de olan ancak kayıtlara girmeyen bu varlıklar ile taşınmazların kayda alınarak sisteme sokulması için bildirim süresi son olarak 30 Haziran günü sona ermişti, Erdoğan bir kez daha uzatmıştı. AKP hem ülkeye para girişini sağlayarak ekonomik krizden çıkışı kolaylaştırmak hem de iktidara yakın isimlerin yasadışı varlıklarını sisteme sokmak için Varlık Barışı’na sıklıkla başvurdu. 2020’de çıkartılan yasayla isteyenlerin kimliklerini de açıklamadan yurtdışında bulunan varlıklarını “bavulla” bile olsa ülkeye getirmesine olanak sağlandı.