GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 00:06   Güncelleme : 05-08-2021 00:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündemin cevap beklediği sorulara yanıtlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündemin cevap beklediği sorulara yanıtlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde çıkan orman yangınları ile yapılan mücadeleden sosyal medyadaki algı operasyonlarına, terörle mücadeleden Afganistan, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere kadar birçok konuda merak edilenlere dair soruları yanıtladı.Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

ORMAN YANGINLARI
Öncelikle son günlerde yaşadığımız bu orman yangınlarında ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Selin ardından hemen Rize'ye gittik. Vatandaşlarla bir araya geldik. Günü birlikte olsa Rize'den Arhavi'ye geçtik. Oradaki vatandaşlarımızla bir adeta miting türü buluşmamız oldu.

Gerek esnaf gerek oradaki selin oradaki istila ettiği evlerin durumu üzücüydü. Valilerimize zarar tespitlerinin yapılması yönünde talimat verdik. Hem ayni hem nakdi yönde hızlı hareket etmek için. Valilerimizden gerek Artvin gerek Rize'de hızlı hareket etmelerini istedik.'İlk gece arkamı döner dönmez...' Ödemelerin hemen başlanması talimatını verdik. Anında konut yapım işine de başlayalım istedik. 1 yıl içerisinde de TOKİ olarak bu konutları bitirip, Arhavi'de buradaki konutların sahiplerine konutlarını teslim edeceğiz.

"187 YANGINDAN 15'İ DEVAM EDİYOR"
Yangında sekizinci gün. Tüm şiddetiyle devam ediyor. Yangında otellerde kalanlar var. Tahliye çalışmalarını gerçekleştirdik. Denizden ve karadan tahliye çalışmalarını yaptık. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında büyük artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı. Düşünün ki, 8 gün içinde 187 yangın çıktı. 187 yangından 15'i devam ediyor. Bunların çoğu kontrol altında.

TERMİK SANTRAL TEHDİTLE KARŞI KARŞIYA
Bölgedeki Termik Santral yanma tehdidiyle karşı karşıya. Helikopterler ve uçaklar söndürme çalışması yaptı. Şu anda 3 bakanımız oradalar. Aşırı rüzgar olmasa söndürmek kolay olacak. Söndürürken bir taraftan da rüzgar tehdidiyle karşı karşıyasınız. Ama biz sadece bunlarla mücadele etmiyoruz.

MUHALEFET YALAN TERÖRÜ ESTİRİYOR
Muhalefet sizinle beraber ayrı bir mücadelenin içinde. Burada niye uçak ve helikopter yok gibi yalan terörü estiriyorlar. 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20'ye çıktı. 56 helikopter var.

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYELERİNİN SORUMLULUĞU VAR
Devlet olarak bizim görevimiz nedir? Devlet olarak görevimiz, tarım, orman ve hayvancılık, bütün bu ormanların bakımı, ıslahı; yangınların söndürülmesi birinci sorumluluğumuz. Yerleşim yerlerindeki yangınların sorumluluğu ise büyükşehir belediyelerine aittir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi birinci derecede sorumludur. Muğla, İzmir ve Aydın'da belediyelerin birinci sorumluluğudur. Bunlar 'Hayır bizim sorumluluğumuz yok' diyemezler. Açsınlar yerel yönetimlerle ilgili yasayı iyice incelesinler. Şu an napıyorlar? Biz orman yangınlarıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. 8 şehidimiz var.

DÜNYA YANGIN TEHDİDİ ALTINDA
2002'de su ikmal aracı hiç yoktu. 2021'de 2081 adet su ikmal aracı var. İlk müdahale aracı 2002'de yok. 2021'de 2170 adet var. 2002'de 14 adet 21 ton kapasiteli uçak var. 2021'de 682 adet bu noktada iş makinesi var.

Bütün bunlarla beraber yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz.

Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. ABD, Rusya yanıyor. Kanada yanıyor. Kimse kalkıpta Rusya niye yanıyor? demiyor. Diyemez. Rusya'da yangın varken, Putin bize o halde 3 tane uçak, 4 helikopter gönderdi.

AFETZEDELERE NASIL DESTEK OLUNACAK?
Öncelikle az önce Elazığ'ı gördünüz. Onun öncesinde Van var. Birçok depremle karşı karşıya kaldık. Bütün yıkılan yerleri sıfırladık. TOKİ ile yepyeni konutlar yaptık, vatandaşlarımıza verdik. Son 19 yılda afetlerle mücadelede profesyonel yaklaşım sergiledik. Yangın ortamında bile 'Başkanımıza güveniyoruz' diyorlar.

Bu depremden sele birçok hadisede tecrübe ettik. Bu tecrübe neticesinde afet bölgesindeki birçok çalışmayı hızlı şekilde yürütebiliyoruz. Bir yandan da hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Zaman kaybımız yok.

Biz şunu da yapıyoruz; hemen evini bul, eve yerleş. Kiranı da biz ödeyeceğiz. 50 bin liralık da evin içini donatmak için destek vereceğiz. Muhalefetin bundan haberi var mı? Ben gerekli talimatları verdim. Evin içini hemen donatacaksınız. Ayni de olur nakdi de. Vatandaş bunu gördüğünde bile 'Evim yandı gitti ama devlet benim yanımda yerimi aldı' der.

"BAKANLARIMA 'BÖLGEDE KALIN' TALİMATI VERDİM"
Bizim bir talihsizliğimiz var. Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye'de muhalefetin terörü esiyor. Bunu bir kenara koymak mümkün değil. ABD, Rusya ve Kanada'da bu kadar yer yanar; ama böyle bir şey olmaz. Onlar iktidarın yanında yer alır. Bizde bu yok. Biz şu anda iktidarız. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bizim YAŞ toplantımız vardı. Dışişleri ve İçişleri Bakanımıza siz gelmeyin dedim. Bu arkadaşlarım 8 gündür tamamen bölgedeler. Orada yattılar, orada kalktılar.

MUHALEFET DÜRÜST VE SAMİMİ OLSUN
Biz dertliyiz, bizim bir derdimiz var. Bu yerler yanıyorsa, bizim ciğerimiz de yanıyor. Elimizden geleni yapacağız. 19 yılda belli bir tecrübe edindik. Bizden öncekilerden edindiğimiz tecrübeler de var. Dolayısıyla dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu konuyla ilgili dünyada neler oluyor bitiyor yakından takip ediyoruz. Siyasetin içinde 40 yıl sadece benim tecrübem var. Arkadaşlarımın arasında nice yetişmiş kişiler var. Hep beraber ortaya bir çalışma koyuyoruz. Orman yangınları, Kovid-19 gibi bir tehdittir. Hatta terördür.

Daha yeni yalan terörü dedim. Kim yapıyor bunu? Muhalefet... Dürüst ve samimi olsunlar.

Hayvanları zarar gören vatandaşlarımızın ödemelerini yapacağız. Küçükbaş ise küçükbaş, büyükbaş ise büyükbaş... Manavgat'ın köylerine gittik. 'Hiç üzülmeyin. Nasıl ki traktörler sahiplerine gelecekse, sizin hayvanlarınız da size gelecek.' dedim.

'YANAN ALANLAR TURİZME AÇILACAK' İDDİASI
Öncelikle Bay Kemal'e vereceğim tek cümlelik bir cevap var; Ben Kültür ve Turizm Bakanımıza böyle bir yetki vermedim. Ne başbakanlık döneminde böyle bir yetki verdim, ne de Cumhurbaşkanlığım döneminde şimdiki Kültür Bakanıma verdim.

"CHP'Lİ BELEDİYELER YAPTIYSA SORUMLUSU SENSİN"
Ben dikey mimariye karşı olduğumu söyleyen bir insanım. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. İspat etsin, söylesin. Buradaki belediyeler CHP'li belediyeler. CHP'li belediyeler olarak; burada imar planlamalarını yaparken, ormandan yerler vermek suretiyle buralarda inşaatlar yapılmışsa sorumlusu sensin. Bu konuyla ilgili olarak da AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da Marmaris'te Bodrum'da birçok yerleri yıktık. Bay Kemal, senin yıkılan yerlerden haberin yok mu?

19 YIL İÇERİSİNDE 5 MİLYON 400 BİN AĞAÇ DİKTİK
19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik. Hala da dikmeye devam ediyoruz. Bu yanan yerler; böyle kalmayacak. Hemen anında dikeceğiz. Ağaç dikimine teşvik ediyoruz. Bazen okuldaki çocuklarımızla seferberlik ilan ediyoruz, fidan dikiyoruz.

YANGINLARDA 'TERÖR' İZİ
Bu endişeyi en başından beri taşıdık. Bunun altından bir şeyler çıktı. Tutuklananların ailesinde PKK ile iltisaklıların da olduğunu tespit ettik. Bütün polis teşkilatımız, istihbaratımız bunun incelemelerini yapıyor. Bizim ciğerlerimiz yanıyor. Ciğerimizi yakanların ciğerini yakacağız. Burada canlılar yandı.

Ortada bir cinayet var. Bir taraftan telefat var, bir de o ormanlar özellikle arılarımızın en çok üretim yaptığı ormanlar. Marmaris bu konuda meşhurdur. Bunları bir kenara koymamız mümkün değil. Yangınlar ilgili her türlü ihbar, belge ve bilgi jandarma ve istihbaratımız tarafından etraflıca inceleniyor. Devam eden soruşturmaların neticelerini kamuoyu ile paylaşacağız.

"BU İŞ BİR CHP ZİHNİYETİNİN İŞİ DEĞİL"
Sen bölgede helikopter yok derken arkandan geçiyor. Azami 10 saniyede depoyu dolduruyor. Hemen müdahale ediyor. Farklı helikopterlerimiz var. Özellikle bunlar, yangın göletlerinden rahatlıkla su alabiliyor. Uçağın alması mümkün değil. Bu iş bir CHP zihniyetinin işi değil. Şu 19-20 yıllık süreç içerisinde bunları inşa ettik. Bugünlere gelindi.

"BU YILIN YANGINI BİZİM TARİHİMİZDE OLMADI"
Bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü. Biz şu anda 8'inci gündeyiz. ABD'de 2 ay sürüyor. Rusya ve Kanada'da da böyle. Daha uzun süren yangınlar var. Şu an Termik Santral yangınıyla karşı karşıyayız. İnşallah oraya sırayet etmeden kontrol altına alırız. Yatağan Termik Santrali sıradan bir yer değil. Bunlar bütün bölgenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

THK İDDİALARI
Bunlar Türk Hava Kurumu'na talip olmuşlar. Peki buradaki uçakların şu anki durumu nedir? Uçaklar pert olmuş halde. Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette.

'HELP TURKEY' TUZAĞI
Demek ki bu kadar rahatsız oluyorlar, güçlüyüz. Onun karşısında da güçlü Türkiye diye hesap açtılar. Yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmadı. Güçlü Türkiye çok daha fazlasıyla karşılık buldu. Türkiye artık özellikle de savunma sanayiinde çok farklı bir yere geldi.

Daha Başbakan olmamıştım. Seçim kazanmıştık. Bush o zaman ABD'de iş başındaydı. Kendisine 'Biz ortağız. Ama terörle mücadelede bize İHA bile vermiyorsunuz' dedim. Bizim terör örgütleriyle mücadelede buna ihtiyacımız var. Dışişleri Bakanı ise '48 saat içerisinde İHA'lardan Türkiye'ye vereceksiniz' dedi. Geçici bri sürede olsa İHA'lardan verdiler. Bu, daha sonra bize BAYKAR'ı geliştirmemizi sağladı. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Biz bu sahtekarlarla savaşa savaşa buraya geldik. Biz dimdik buradayız Yalanla yıkılmayız. Türkiye şu anda imkansız Türkiye değil. Artık güçlü bir Türkiye var.

Hakikati görenler elinin tersi ile itiyor. Onlar ne derse desin biz yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.

HANGİ ÜLKELERDEN DESTEK GELDİ?
Bildiğim kadarıyla sayı 50'nin üzerinde... Uluslararası gerek devlet gerek kuruluş desteklerini bildirdiler. Burada en önemlisi Azerbaycan. 200'e yakın itfaiyecisini bize gönderdi. Bir yangın söndürme helikopteri ve çok sayıda askeri ile burada mücadele ediyorlar. Bir tane bakımdan çıkacak Amfi-B uçağından bahsetti bana Aliyev. Onu da gönderecek. Rusya 3 uçak, 4 helikopter, İran 1 uçak, 2 helikopter, Ukrayna 3, İspanya 2, Hırvatistan 1 uçak gönderdi.

KIBRIS'TA İKİ EGEMEN DEVLET FORMÜLÜ
O bölgeye gittiğimizde hava o gün yağışlıydı. Biz orada sinyali verdik. Malum ülkeler, kuruluşlar hepsi tehditlere başladılar. Bu arada bir Cenevre buluşması oldu. Bu buluşmada sağ olsun Ersin Bey dik durdu. Orada mesajımızı aynen oradaki ilgililere de iletti. İki eşit egemen devlet. Buradan taviz yok. Bir 50 yıl daha bekleyemeyiz. O da bitti. Ne yapılacaksa artık yapılmalıdır.

"AVRUPA BİRLİĞİ, KIBRIS'I HEP OYALADI"
Kuzey'i AB hep yalanla oyalamıştır. Taahhütlerini yerine getirmemiştir. İdari ve mali birçok destek vermesi gerekiyordu, hiçbirini yapmadılar. Kıbrıs'ı hala oyalıyorlar. Kıbrıs'ı sadece biz tanıyoruz. Neden tanımıyorsunuz? Ama biz rahatlıkla huzur içinde gittik. Bundan sonraki süreçte onu da zaman içerisinde göstereceğiz. Şu anda Kapalı Maraş açıldı. Orayla ilgili uluslararası hukuka göre gerekli adımları atacağız. Bu konuda da herhangi bir çekincemiz yoktur. Sonbahar gibi uluslararası toplantı yapacağız. Konu ağırlıklı Kapalı Maraş olacak.

AŞI ÇAĞRISI
Kontrollü normalleşme sürecinde vaka sayılarında bir artış var. Virüsün yeni varyantları dünya için bir tehdit. Ülkemizin sağlık sisteminin gücü ve aşılamada iyi noktadayız. Toplam aşılama sayısı 75 milyonu buldu. Buradan tüm vatandaşlarıma, sevdikleri için aşı olma çağrımı yeniliyorum. Temizlik, maske ve mesafe kuralına tavizsiz bir şekilde uyalım. Şu anda Biontech konusunda da bir sıkıntımız yok.

TURKOVAC'IN FAZ-3 ÇALIŞMALARINA GEÇİLDİ
TURKOVAC'ın Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Haziran'da Faz-3 çalışmalarına geçildi. 3 hastanemizde Faz-3 çalışmasının ilk aşaması tamamlandı. Aşımızın seri üretime yönelik çalışmaları eş zamanlı olarak sürüyor. En kısa sürede aşımız için acil kullanım onayı almayı hedefliyoruz.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?
Ben zorlamadan yana değilim. Bilim Kurulu'nun bununla ilgili bir çalışma yapacaktır. Gönüllülük esasına dayalı olarak bu süreci yürütmek daha isabetli olur.

"YIL SONUNDA YÜZDE 7'NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME BEKLİYORUZ"
Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi 2021'de 1,8 büyüdü. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler şu an neticesini veriyor. Beklenenin çok daha üstünde büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7'nin üzrinde bir büyümeyi yakalayacağız. Şu an bu kendini gösteriyor. Beklenenin üzerinde büyüme öngörüyoruz.

"FAİZ ORANLARINDA DA DÜŞÜŞE GEÇİYORUZ"
Enflasyona gelince, ben özellikle şu anda ağustos ayını geride bıraktığımızda, enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonunun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos'ta düşük enfasyona geçeceğiz.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ ADIMLARI
Fatih Sondaj Gemimizin 320 milyar metreküplük keşfi dünyada büyük yankı uyandırdı. Toplamda 540 milyar metreküp rezerv keşfedildi.

Son bir yılda Karadeniz'de 6 kuyu açtık. Yeni doğal gaz keşifleri için arama çalışmalarımız devam edecek. Keşfedilen doğal gaz karaya 3 şamada çıkarılacak. Bir deniz tabanı doğal gaz üretim sistemleri kurulacak. İki, karadaki doğal gaz işleme tesisi kurulacak. Üç, iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hattı üretimi yapılacak.

2023 yılında Karadeniz gazının ilk fazını milletimizin hizmetine sunacağız. Yerli sanayi önemli bir parça olacak. Şu an çalışmalar büyük bir heyecanla bölgede devam ediyor.

DİYARBAKIR ANNELERİ
Diyarbakır anneleri, Hacire anne ile başlayan o süreç çok anlamlı bir süre. Ramazan'da beraber iftar yaptık. Beni en çok duygulandıran, gözlerinde umutsuzluk yoktu. O çadırın içinde yaz kış demeden durdular. Rabbim teker teker kapıları açtı, taşlar yerinden oynadı. Evlatlarına kavuşmaya başladılar. Rabbim evlat bekleyen diğer annelerimizin de kavuşmalarını sağlasın inşallah.

TÜRK SPORCULARIN OLİMPİYAT BAŞARILARI
Mete Gazoz'un başarısı şu yönüyle bizi duygulandırdı; biz bir tarihi akışın içerisinden geliyoruz, Osmanlı. 100 yıl geriye gittiğiniz zaman; yay ok çok anlamlı. Mete bununla dünyada bir numara oldu. Bizi ciddi manada duygulandırdı. Bu başarısının devamını özellikle temenni ediyor. Oğlum Bilal'in de okçuluk konusunda çok emeği var. Bu noktada onunla ayrı bir muhabbeti var. Özellikme Mete'yi gözlerinden öpüyor, tebrik ediyorum.

Güreşte beklentilerimiz daha farklıydı. Bu noktada üzüntülerimiz oldu. Jimnastikte beklentimiz dışında bir gelişme oldu. Hepsinden önemlisi boksta iki kızımızın da finale yürümesi çok anlamlı. 6 bronzumuz var. Bronzlar istenilen puanı bize getirmiyor.

"BİREYSEL SPORA ÖNEM VERMEMİZ GEREKECEK"
Biliyorsunuz olimpiyatlarda futbol önemli değil. Olimpiyatlar, kollektif değil, bireysel sporun öne çıktığı bir buluşma. Bizim burada bireysel spora önem vermemiz gerekecek. Yüzmede tüm madalyaları getiriyorlar. Bizim buna eğilmemiz lazım. Buradan çıkaracağımız madalya sayısı artabilir. Daha farklı çalışma yöntemlerini elde etmemiz lazım.

Şahin Akdemir, bizim Eren Bülbül'ümüz oldu. Şahin'in bir de geride bıraktığı yavrusu var.

Z KUŞAĞINA MESAJ
Biliyorsunuz seçme seçilme yaşı 30 idi. AK Parti olarak bunu önce 25'e, sonra da 18'e indirdik. Seçme-seçilme yaşı bizimle 18'e indi. Aslında Z kuşağını tepeden tırnağa ören AK parti olmuştur. Bunu biz yaptık. Biz gençliğimize güvendik, inandık. Bu gençlik bu işi yapar dedik. Benim partimden şu anda milletvekilleri içerisinde bu grubun içinde olanlar var. Rumeysa yaşı itibariyle öyle. Çok üretken bir yapısı var. Onun gibi şu anda parti grubu içerisinde, kızlarda da erkeklerde de böyleleri var. Neden? Çünkü güveniyoruz."