DİĞER
Giriş Tarihi : 10-10-2021 21:39   Güncelleme : 10-10-2021 21:39

Sedat Peker'in gündeme getirdiği kokainle ilgili Narkotik'ten açıklama

Sedat Peker'in gündeme getirdiği kokainle ilgili Narkotik'ten açıklama

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker Kolombiya ve Venezuela üzerinden Türkiye'ye tonlarca kokainin geldiğini iddia etmişti. Peker, uyuşturucu trafiği hakkında dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

Mersin Limanı'nda peş peşe operasyonlar yapılmıştı.

Brezilya'da da Türk pilotun kullandığı uçakta bir buçuk tona yakın kokain ele geçirilmişti.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Kolombiya'dan Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen kokainin ele geçirilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kolombiya'nın Buenaventura Limanı'nda Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili Kolombiya narkotik birimi ile sıkı iş birliğimiz devam etmektedir. Ancak Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmamıştır.

Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder. Ülkemizde adli soruşturmalara Cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedir. Yürütülen adli soruşturmalardaki içerik ve iddiaların kamu davası açılmadan yetkisiz kişilerle paylaşılması ve elde edilen bilgilerin açıklanması, 'masumiyetin korunması ve 'soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi' ilkelerine aykırı olacaktır."