GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 10:53   Güncelleme : 12-10-2021 10:53

Usta yazar Emin Çölaşan 'Türkiye ve Dünya basınında bir ilk' diyerek yazarımız Mehmet Şehirli'nin teklifini bakın nasıl kabul etmiş

Usta yazar Emin Çölaşan 'Türkiye ve Dünya basınında bir ilk' diyerek yazarımız Mehmet Şehirli'nin teklifini bakın nasıl kabul etmiş

Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan, bugünkü köşe yazısında 12 yıl öncesinden bahsederek SÖZCÜ'de yazarlık yapmaya başlama serüveninden bahsetti. Usta yazarın "Unutamadığım gün" olarak bahsettiği ve "Böyle bir olay Türkiye'de ve dünya basınında daha önce hiç görülmemişti" diyerek yazarımız Mehmet Şehirli'nin teklifini nasıl kabul ettiğini açıkladı...

İşte Çölaşan'ın yazısından bir bölüm...

Sevgili okurlarım insanların yaşamında bazı önemli günler, yıl dönümleri vardır. Onları bazen unutursunuz ama bazılarını hiç unutmazsınız.

Örneğin kendi doğum gününüzü unutma olasılığı zayıftır ama unutsanız da sakıncası yoktur!

Ama eğer erkekseniz ve evlilik yıl dönümünü, ya da eşinizin doğum gününü unutursanız iş kötüdür! Bu durumda kendisinden mutlaka ciddi bir uyarı alır, hatta sorumsuz olduğunuz gerekçesiyle fena halde fırça yersiniz!

Evlilik yıl dönümünü, ya da onun doğum gününü unutan herhangi bir erkeğe karısının “Canın sağ olsun, hepimiz bazı şeyleri unutuyoruz. Hiç üzülme” dediğini şimdiye kadar kimseden duymadım!

Bir de bazı yıl dönümleri vardır, işiniz veya sağlığınızla ilgilidir. Falanca tarihte işe başlamış, filanca tarihte ameliyat olmuş veya bir yakınınızı o gün yitirmişsinizdir.

Bunlar da önemli günlerdir ve unutulması pek mümkün değildir.

★★★

Benim hiç unutmadığım tarihlerden biri de, Sözcü'de ilk yazımın çıktığı gündür.

13 Ekim 2009…Tam 12 yıl öncesi.

Sözcü ile ilişkimiz, daha doğrusu gönül bağımız daha önce kurulmuştu. Ağustos 2007'de Hürriyet'ten kovulduktan sonra gidecek yerim yoktu. Bilgi Yayınevi'nde oturup kitaplar yazmaya başlamıştım. Tam o günlerde Sözcü'den bir telefon geldi. Önceden hiç tanımadığım, sadece ismini bildiğim Mehmet Şehirli arıyordu:

“Abi biz senin Hürriyet'teki eski yazılarını her gün Sözcü'de yayımlamak istiyoruz. Kabul eder misin?”

★★★

Yayın hayatına yeni başlayan çiçeği burnunda Sözcü o sırada yaklaşık 100 bin satan bir gazete idi ve çalışanların bazıları da zaten Hürriyet'ten daha önce kovulan arkadaşlardı.

Bilmeyenler için kısaca anlatayım. Nisan 2007'ye kadar Sözcü diye bir gazete yoktu. Doğan Grubu bünyesinde medya patronu Aydın Doğan'a ait Gözcü gazetesi vardı. Grup içerisinde AKP'ye muhalefet yapabilen tek gazete idi ve başında Rahmi Turan abimiz vardı

İktidar baskısı altında ezilip kişiliğini yitiren Aydın Doğan sonunda pes etti ve çareyi Gözcü'yü kapatmakta buldu!

★★★

İşten kovulan Gözcü ekibi yeni arayışlara girdi ve hemen ardından Sözcü gazetesini çıkardı. Gazetenin sahibi genç bir iş adamı, o zaman 36 yaşında olan Burak Akbay'dı.

Mehmet Şehirli'ye olumlu yanıt verdim… Eski yazılarım artık her gün Sözcü'de yayımlanıyordu.

Böyle bir olay Türkiye'de ve dünya basınında daha önce hiç görülmemişti, bir ilkti.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ