SPOR
Giriş Tarihi : 14-10-2021 10:55   Güncelleme : 14-10-2021 10:55

Futbola ofsayt teknolojisi geliyor! İlk kez 2022 Dünya Kupası'nda uygulanacak

Futbola ofsayt teknolojisi geliyor! İlk kez 2022 Dünya Kupası'nda uygulanacak

FIFA Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger, futbolcuların ofsaytta olup olmadığını otomatik tespit edecek olan yeni sistemin 2022 Katar Dünya Kupası'nda uygulamaya konulacağını söyledi.

Bu teknolojinin Katar'a yetişmesi konusunda çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Wenger, "Çenemi tutmam gerekiyor ancak ofsaytta gol çizgisine benzer bir teknolojinin hayata geçirilmesi için de çalışmalar son aşamada. Bu şekilde adaletsizlik ve haksızlık duygusu yaratan yanlış kararların da önüne geçilecek. VAR'dakinden daha güvenli ve yanılma payı olmayan bir sistem geliyor. 2022'de daha hızlı ofsayt kararları verebileceğiz" şeklinde konuştu. Arsene Wenger mevcut VAR sisteminin futbolda birçok yanlış kararı düzelttiğini ancak hâlâ tartışmalar bulunduğunu da belirterek, "Ama birkaç yıl içinde sistem çok daha kusursuz hale gelecek" müjdesini verdi.

KOL SAATİNDE KIRMIZI IŞIK

Wenger daha önce sistemin şu şekilde işleyeceğini açıklamıştı: "Yeni sistemde sinyaller doğrudan yan hakeme iletilecek. Hakem, kolundaki saatte yanacak kırmızı ışıkla pozisyonun ofsayt olup olmadığını anlayacak. Otomatik ofsayt sisteminin 2022 yılında hazır olacağını düşünüyorum."