SPOR
Giriş Tarihi : 18-10-2021 00:00   Güncelleme : 18-10-2021 00:00

Rıdvan Dilmen Ali Şansalan hakkında neler söyledi?

Rıdvan Dilmen Ali Şansalan hakkında neler söyledi?

Süper Lig’in 9. hafta mücadelesinde Trabzonspor kendi evinde Fenerbahçe'yi ağırladı. Eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen TRT Spor ekranlarında maçın ilk yarısı ve ikinci yarısı hakkında yorumlarda bulundu. İşte Dilmen'in yorumları...

''Faul bile olmayan pozisyondan kırmızı kart verdi''

Tartışlan pozisyonların yaşandığı ve bir kırmızı kartın olduğu Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ilk yarısını Rıdvan Dilmen, Yüzde Yüz futbolda değerlendirdi.  Dilmen, şu ifadeleri kullandı.

"Futbol sadece oyuncuların oynadığı bir oyun değil. Bazen psikolojik faktörler, her insan olduğu gibi hakemi de etkiliyor. Büyük baskıdan etkileniyor. Trabzonspor, Fenerbahçe maçlarını yönetmekte zor, yorumlamakta zordur. Faulü bile tartışılır. Faul olduğu bile tartışılacak pozisyonda Ali Şansalan, Kim Min-Jae’ye ikinci sarıdan kırmızı kart gösterdi. Tüm hakemlerin bu tür pozisyonlara faul çalmadığını hatta hiç kart vermediğini gösterebilirim. Fenerbahçe'de Mesut ile Rossi'nin hayatında hiç koşmadığı kadar koşacağı bir maç olacak. Bazen psikolojik faktörler hakemleri de etkiler. Son 10 gündür hakemlerin üzerindeki büyük baskı, hakemi etkilemiş. Maçın bitiş düdüğünde Berat 'Niye oynatmadın' diye hakemin dibine kadar gidiyor. O gücü hakem verir futbolcuya.''

Rıdvan Dilmen, ilk yarıda hakem Ali Şansalan'ın performasını değerlendirdi. Dilmen, "Nwakaeme'nin 1 dakikalık itirazına kart vermedi. Gustavo'nun tek itirazına lap diye kart verdi! Ben sabahtan akşama kadar Kim'e verilen ikinci sarı kart pozisyonunun olmadığı konuşurum. Valencia, hakemin tam önünde kafaya çıktı. Dirseği ile oyuncuya vurdu faul verdi ama kart veremedi. Hakem tamamen dağıldı. İnşallah bu 15 dakikada kendine gelir. " yorumlarını yaptı.

Vitor Pereira'yı kutluyorum

Rıdvan Dilmen, Trabzonspor - Fenerbahçe maçının hemen ardından TRT Spor'da açıklamalarda bulundu. İşte Dilmen'in yorumları:

"Kendi futbol anlayışıyla doğru yapan bir teknik direktör vardı. Vitor Pereira. Kazanmak için çıkardığı bir takım vardı. Vitor Pereira'yı kutluyorum. 1 puana razı olan oyuncu takımının sarfettiği eforu da kutlarım. Çünkü kırmızı kart sonrasında bu düşüncede olması doğal. Abdullah Avcı tamamen galibiyete odaklanmış bir kadroyla sahaya çıktı. Pereira da 3 puan kadrosu çıkardı sahaya."

''Ali Şansalan sen kural tanımaz bir hakemsin!''

"Bana göre %55 faul. Tartışmalı bir faul. Ancak sarı kartın doğru olmadığını düşünenlerdenim. Trabzonspor deplasmanında, iyi futbol oynayan takıma karşı bu kadroyla en fazla 1 puan alabilirsiniz zaten. Maç Fenerbahçe 1-0 öndeyken verilen bir kart ile gitti. Kart göstereceğim diye Usain Bolt gibi depar attı. Bu maçı hakem üzerinden yürütmemek lazım demagojisini yapmam. Maç, hakemin verdiği yanlış kartla bitti. Hakem penaltı verebilir, faul de verebilir, ikinci sarıyı da verebilir, eyvallah ama sen hakem olarak VAR'a giderken 50 metre kalesinden gelen oyuncuya kart vermezsen, verdikleri seminerdeki kuralları tanımıyorsun. Kural tanımaz bir hakemsin."

Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe yönetimine şu şekilde seslendi; ''Fenerbahçe yönetimine önerim, bu kadar sessiz kalmasınlar bu ligde ağlayan alıyor karşılığını. Fenerbahçe, camia ve başkan seviyesinde yabana atılamayacak bir kulüp olduğunu göstermeli. Fenerbahçe sessiz kalabilir ama çıkınca çok fena çıkar. Adaletli devam etsin süreç."