YAŞAM
Giriş Tarihi : 20-10-2021 21:51   Güncelleme : 20-10-2021 21:51

Öğrenciler bu kez İzmir'de ayağa kalktı! 51 kişi zehirlendi

Öğrenciler bu kez İzmir'de ayağa kalktı! 51 kişi zehirlendi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencileri kötü yemekhane ve yetersiz barınma koşullarına karşı haklarını savunmak için eylem yapıyor.

Üniversitelerin yüz yüze eğitime açılması kararı sonrası öğrencilerin yaşadığı sorunlar her geçen gün büyüyor. 

Öğrenciler, yaşadıkları barınma sorununa dikkat çekmek için parklarda yatarken; yurtlarda kalma şansı elde eden öğrenciler ise yetersiz barınma, kötü yemekhane koşullarına karşı mücadele ediyor. 

MİMAR SİNAN ÖĞRENCİLERİ EYLEM BAŞLATTI 

Geçtiğimiz haftalar İstanbul Maltepe'de bulunan Mimar Sinan KYK Yurdu'nda kalan öğrenciler, 4 kişilik odaların kapasitesinin 5'e çıkartılması kararına karşı eyleme geçmiş, yönetim yapılan eylemler sonrası kararından vazgeçmişti. 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YURDU'NDA BÜYÜK PROTESTO

Dün de İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Yurdu'ndaki öğrenciler, yurt ile metro arasında 15 dakika mesafe olduğunu söylemiş; bu mesafeyi yürümek zorunda olduklarını ve gasp tehdidi ile karşılaştıklarını kaydetmişlerdi. 

Yavaş ve kotalı internet ve kötü yemekleri de gerekçe gösteren öğrenciler eyleme başlamıştı.

BU KEZ İZMİR'DE EYLEM

Son olarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Gülbahçe Kampüsü'ndeki KYK yurdunda kalan öğrenciler, kötü yemekhane ve yetersiz barınma koşullarına karşı eyleme çıktı. 

''TALEPLERİMİZ ÇOK HAKLI VE NETTİR''

Bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, "Bizler İYTE’li öğrenciler olarak bugün burada KYK yemekhanesinde yaşanan toplu zehirlenmeler ve diğer çok ciddi sorunlarımızı dile getirmek için toplandık. 16 Ekim 2021 akşamı ve sonrasında KYK yemekhanesinden yiyen öğrenciler toplu halde zehirlendiler. Ambulanslar öğrencilerin ısrarıyla geldi, bazı öğrenci arkadaşlar taksiyle hastaneye gittiler. Ne KYK yurt müdürleri, ne rektörlük bir açıklama yapmadı. Öğrencilerin birbirleriyle haberleşmesi ve biraraya gelmesi sonucunda gelen denetimciler hiçbir açıklama yapmadan giderken o akşam kebap partisi yapılarak öğrencilerin aklıyla dalga geçildi. İYTE'li öğrencilerin talepleri çok haklı ve nettir'' ifadelerini kullandı.