DİĞER
Giriş Tarihi : 24-10-2021 18:20   Güncelleme : 24-10-2021 18:20

İTHAL SAMAN'DA GÖÇ ETTİ!

İTHAL SAMAN'DA GÖÇ ETTİ!

Başta Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Ardahan'da olmak üzere yurt genelinde yaşanan kuraklık sorunu nedeniyle Çıldır Aktaş Sınır Kapısı’ndan Gürcistan üzerinden vergisiz ot ve saman ithalatı yapılırken aynı samandan faydalanmak isteyen batı çiftçisinin talebi üzerine Doğu'dan batıya getirilmeye başlanan samanlar otobanlarda da görülmeye başlandı.
Gürcistan'dan ithal edilen samanların bir kısmını batıya satan doğu çiftçisinin kendisi gibi kurak bir sezon yaşayan batı kentlerindeki çiftçilerin imdadına yetiştirmek için kamyonlara yükledikleri samanları otobanlar aracılığı ile talep edilen kentlere gönderdiği görülmekte.

*GÜRCİSTAN SAMANI İTHALİ BAŞLADI..
Atla ekin eken Ardahan'a kapı komşu olan Gürcistan'dan, Alkol, sigara, Nataşa, Yağ, Bal değil, ot/saman ithalatı başladı.
Kuraklığın kasıp kavurduğu bölgeyi afet bölgesi ilan etmek yerine, Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye atla ekin eken Gürcistan'dan ot, saman, kaba yem ithalatına başladı.
Bölge milletvekillerinin girişimi ile yurt dışından ot, saman ve yonca gibi kaba yem getiren ilk araçlar Ardahan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’ndan giriş yaptılar.

**BATI ÜLKELERİ HAVALANLARINI BİÇERKEN...
Yaşanan kuraklık dolayısıyla tonu bin lirayı bulan samanın yanında, yoncanın tonu 1500-1600 lira civarında olduğu bir dönem yaşanan ülkede havaalanları başta olmak üzere askeri alanlar gibi kamuya ait alanlarda kendiliğinden yetişen otlar çürümeye terk edilirken batı ülkeleri her alanı tarım alanı olarak değerlendirmekte.
Bunun en son örneği Almanya'nın Bonn Köln Havalimanının uçak pistlerinin çevrelerinde bulunan arazilerde ki otların balya yapılarak toplandığı ve hayvancılık yapan çiftçilerin kullanımına sunulması dikkat çekiyor.

Haber: Fakir YILMAZ