DİĞER
Giriş Tarihi : 21-11-2021 17:47   Güncelleme : 21-11-2021 17:47

Saray'dan göçmen görüntülerine peş peşe tepki: Utanç tablosu

Saray'dan göçmen görüntülerine peş peşe tepki: Utanç tablosu

Yunanistan Sahil Güvenlik Güçleri'nin göçmenlerin bulunduğu botları Türkiye kara sularına çekerek getirdiği görüntülere tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bu, insanlık adına bir utanç tablosudur" dedi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, "Dünya bu zalimliğe dur demelidir" ifadelerini kullandı.

Yunan güvenlik güçlerinin tehlikeli manevralarla göçmen botunun ilerlemesine engel olduğu, göçmenlere göçmenlere sopa ile vurduğu ve botu batırmak için teşebbüslerde bulunduğu görüntüler yayınlandı. Milli Savunma Bakanlığı'nca paylaşılan görüntülerde havaya ateş açan Yunanistan güçlerinin, botun çevresine de ateş ettiği görüntülere yansıdı.

'İNSANLIK ADINA UTANÇ TABLOSU'

Yunanistan'ın güvenlik güçlerine sosyal medya hesabından tepki veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bu, insanlık adına bir utanç tablosudur" ifadelerini kullandı.

Yunan polisinin, içinde göçmenlerin bulunduğu botu batırma girişimlerinin yer aldığı videoyu paylaşan Altun, "Yunanistan'ın mülteci politikasının içler acısı fotoğrafı... Ne akıl alır, ne de vicdan... Ne yazık ki Batı dünyası, Avrupa Birliği Yunanistan'ın bu tutumu karşısında sessiz" diye yazdı.

ÇELİK: DÜNYA BU ZALİMLİĞE DUR DEMELİDİR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görüntülerine tepki gösterdi. Çelik, "Dünya bu ahlaksız zalimliğe dur demelidir. Yunan güçleri savunmasız insanları öldürmeye teşebbüs ediyor. İnsanları kelepçeleyip ölüme terk ediyor. Cumhurbaşkanımız defalarca bu kayıtları AB yetkililerine iletti. Haberimiz yok diyorlar. Halbuki bunlar TV’lerde yayınlanıyor" diye yazdı.