EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-11-2021 11:45   Güncelleme : 23-11-2021 11:45

Türk lirasındaki değer kaybı! Dolar 12 lirayı aştı!

Türk lirasındaki değer kaybı! Dolar 12 lirayı aştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faiz politikasında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Kur, son olarak 12 seviyesini aşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve ABD'de Fed Başkanı Jerome Powell'in yeniden aday gösterilmesinin bugün peş peşe tarihi seviyesini yeniledi. Kur, son olarak 12 seviyesini aştı.

Euro/TL ise günlük yüzde 5 civarında yükselişle 13.55 seviyesinin üzerine tırmandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan düşük faiz politikasıyla ilgili olarak "Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz" demiş ve süreci 'ekonomik kurtuluş savaşı' olarak nitelemişti.

Merkez Bankası'nın, başta ekonomistler olmak üzere birçok kesimin tepkisini çeken faiz indirimi kararını 'memnuniyet verici' olarak niteleyen Erdoğan, TL'deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etmişti.