EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-11-2021 18:07   Güncelleme : 23-11-2021 18:07

Erdoğan-Kavcıoğlu görüşmesi sonrası Merkez Bankası'ndan 'döviz' açıklaması

Erdoğan-Kavcıoğlu görüşmesi sonrası Merkez Bankası'ndan 'döviz' açıklaması

Döviz kurundaki yükselişin rekor seviyesine ulaşmasının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmüştü. 

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Görüşme sonrası Merkez Bankası'ndan açıklama yapıldı. 

Açıklamada, "Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir'' denildi.

Merkez Bankası açıklamasında ayrıca ''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir'' dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

''Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''