GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2021 17:49   Güncelleme : 24-11-2021 17:49

Sokak çağrısı yapan hesaplar için harekete geçildi! EGM'den açıklama

Sokak çağrısı yapan hesaplar için harekete geçildi! EGM'den açıklama

Döviz kurundaki dalgalanma sonrası harekete geçen bazı sosyal medya hesapları hakkında harekete geçildi. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, siber devriyeler ile, sokak çağrısı yapan 271 hesabı anında tespit etti. Bu hesaplar için yasal işlem başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında, döviz kurlarında gerçekleşen dalgalanmaları manipüle ederek, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, cebir ve şiddet kullanmak için halkı sokağa çağıran içeriklerin yanı sıra, manipülatif ve dezenformasyon niteliğinde paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 271 hesap ile ilgili çalışma yapılarak tespit edilen şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.

Türk Polis Teşkilatı olarak, her alanda olduğu gibi sanal ortamda da suç ve suçluyla mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.