SPOR
Giriş Tarihi : 26-11-2021 12:07   Güncelleme : 26-11-2021 12:07

Yazarlar Olympiakos - Fenerbahçe maçını nasıl yorumladı?

Yazarlar Olympiakos - Fenerbahçe maçını nasıl yorumladı?

UEFA Avrupa Ligi'nde temsilcimiz Fenerbahçe, Olympiakos'a 1-0 mağlup olarak gruptan çıkma şansını yitirdi. Spor yazarları, Olympiakos - Fenerbahçe maçını yorumladı.

Mehmet Şehirli

"Pereira denilen şahıs sistemini değiştirdi değiştirmesine ama inat kafasını değiştirmedi. Kardeşim Osayi Samuel’den sağ bek mi olur. Geçen sene Tisserand’ın yüzünden çok maç kaybettik. Senin takımında milli takımın sağ beklerinden biri Nazım Sengare var stoperde Avrupa’nın dev takımlarının talip olduğu Atilla Szalai gibi formda bir oyuncun var. Sen ne yapıyorsun çakma sağ bek Osayi Samuel ve dörtlü savunmada tam randıman veremeyen  Tisserand ile maça çıkıyorsun? Senin Olimpiyakos maçını almaktan başka bir çaren olmadığını bilmiyor musun? Ama sen hiç bir şey bilmiyorsun? Ben de gençliğimde futbol oynadım. Uzun yıllardır Türk futbolunu da avrupa futbolunuda takip ederim. Yüzlerce teknik adam, teknik ve taktik anlayış gördüm ama senin inatlaştığın taktik ve teknik anlayışı çözemedim. Senin kazanmaktan başka hiç bir şey düşünmemen gereken maçı kaybedip İstanbul’a dönüyorsun. Televizyonlara çıkıp şanssızdık iki topumuz direkten döndü diye konuşup zırvalıyorsun. Derbide Galatasaray'ın da topları direkten döndü. Onlar da o zaman şanssızdı öyle mi? Toplar direkten döndüğünde maçı kazanmıyorsun Bay Pereira. Maçı kazanmak için gol atmak zorundasın. 
Hani sezon başında geldiğinde 'Yarım bıraktığım işi tamamlamaya geldim' demiştin ya, bence sen hiç bir şey yapamazsın."


GÜRCAN BİLGİÇ

Tamam-devam maçına çıktılar… Pereira, derbi kazanan takımı mecburiyetler dışında bozmadı. Taktikte aynıydı ve doğru bir ilk yarı geçirdiler. Rakip kaleye gitmeyi deneyen, bir topu direkten dönen, Berisha ile fırsatlar bulan rakibe de imkan tanımayan bir oyunla devre bitti. Son dakikada yenilen gol Pereira'nın anlamsız üçlüsüne dönüldükten sonra oldu.Kalan 25 maçta hedefe yürümek için, hedef küçülttüler. Şampiyonluk elbette önemli ama Fenerbahçe'nin kadro kalitesi, Antwerp ve Olympiakos'un önündeydi. Eksik olan 'yetersiz' bir kenar yönetim ve onun küçük dünyası.


ENGİN VEREL

Galatasaray derbisini kazanarak Yunanistan'a gelen Fenerbahçe'de moraller ve özgüven yüksekti. Teknik Direktör Vitor Pereira da zaten derbiye benzer bir anlayışla sahaya çıktı; yani 4'lü savunma ile... Portekizli, sağ bekte Osayi'yi görevlendirerek zaman zaman yine üçlü savunmaya döndü. Ancak Fenerbahçe'deki problem 3'lü ya 4'lü savunma değil.Avrupa treni kaçtı... Devre arasında iyi bir santrfor alınamazsa; ligde bırakın şampiyon olmayı ilk 4'e bile girmesi zor Fenerbahçe'nin... Yani son treni de kaçırmayın.


ERCAN GÜVEN

UEFA Avrupa Ligi’ne veda etti Fenerbahçe. Olympiakos’a ikinci maçta da mağlup oldu. Ancak, mesele “güncel” değil; tümü “yakın geçmişin hatası”. Dünden bugüne sistemini, formatını, forma dağılımını alt üst edecek hiçbir değişim yaşamayan ve sahaya koyduğu futbol istikrarını koruyan Olympiakos’u bir tür “futbol terazisi” olarak kullandığınızda, Fenerbahçe’deki değişimin olumlu olduğunu söylemek mümkün dün geceden sonra.Son dakika ceza sahasındaki tek Olympiakos’lu futbolcunun şutu gol olup Fenerbahçe’yi UEFA’dan dışarı itti. Önce olanı bozup sonra düzeltmeye çalışan Fenerbahçe’ye birkaç maç daha lazım belli ki.


GÜNTEKİN ONAY

F.Bahçe’nin kesinlikle yırtıcı bir santrfora ihtiyacı var. Zaman zaman iki taraf arasında değişen oyun kontrolü kale önleri aksiyonu getirmezken ikinci yarıda kazanmaya ihtiyacı olan Fenerbahçe’den daha ofansif bir oyun bekledik. Ancak Pereira, hücumda hiç üretken olmayan takımından memnundu ve yaptığı değişiklikler de gidişatı değiştirmedi. Pereira'ya iki önemli soru; 1- Dün gece Vitor Perreira, Pire’de özellikle son yarım saatlik bölümde neden 3 puana ihtiyaç varken skoru tutmaya çalıştı? 2- Neden gol için takımını rakip kaleyi zorlayacak bir anlayışa itmedi?


İLKER YAĞCIOĞLU

Dün geceki maçı 3 bölüme ayırmak lazım. Maça başlangıç ve ilk yarı... İkinci yarın başında baskı yediğimiz bölüm ve Pereira'nın 3'lüye dönerek maçı kaybettiği son bölümFenerbahçe Pereira'nın üçlü defans saçmalığıyla kalesinde golü gördü ve bırakın beraberliği galibiyeti planlayarak gittiği maçtan eli boş döndü.