DİĞER
Giriş Tarihi : 12-01-2022 22:43   Güncelleme : 12-01-2022 22:43

Süleyman Soylu aylar sonra yeniden canlı yayında: İBB'ye yönelik teftiş hakkında konuştu

Süleyman Soylu aylar sonra yeniden canlı yayında: İBB'ye yönelik teftiş hakkında konuştu

En son organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları sonrası Habertürk'e çıkan ve Haziran ayından beri diğer bakanların aksine ekranlarda görünmeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, A Haber canlı yayınına katıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında başlatılan teftiş incelemesi hakkında konuşan Soylu, "Belediyeden diyorlar ki 'Biz adli sicil kaydı istedik bu isimler temiz.' Elinizde sosyal medya trolleri olmak söylediklerinizi doğru yapmaz. Gazetecilere para vermek sizleri haklı ve meşru kılmaz. Hukuku eğip bükmeye çalışırsınız, kamuyu eğip bükmeye çalışırsınız ama insanlar her şeyi görüyorlar. Seçimler kaybedilir, kazanılır. Kaybetmenizin size öyle bir kazancı olur ki kazansaydınız belki kaybın önü açılırdı. Biz İstanbul'da elimizden geleni yaptık, takdiri millete bıraktık. Elbette yarışı bıraktığımız anlamına gelmez. Parti teşkilatlarımız ellerinden geleni yapacaklar. Bunlar siyasi mugalatalar. İçişleri Bakanlığı, birçok belediyede 2 bin 32 soruşturma yaptı. Her partiden belediyelerle ilgili özel teftiş sayısı 166. 2019'da 40, 2020'de 3, 2021'de 6 AK Parti belediyesin özel teftiş yapılmış. 2020'de 4, 2019 yılında 25 CHP belediyesine özel teftiş yapılmış. 2020'nin tamamında ben özel teftiş aldım. Kendim, kendi birimlerime özel teftiş yaptım" dedi.

"BİZ KİMSENİN DOSYASINA EL KOYMAYIZ"

AKP'li İBB döneminde yolsuzluk dosyalarına İçişleri Bakanlığı tarafından el koyuldu açıklamaları hakkında da konuşan Soylu, ''Sen bunu yapamazsın' demek devleti etkisizleştirmek demek. Devlet yönetmek bu değildir, burası çadır devleti değil. 'Benim dosyalarıma el koydular' diyor. Biz kimsenin dosyasına el koymayız, o da yalan'' ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarının satır başları şöyle: 

HDP'Lİ GÜZEL'İN TERÖRİSTLE FOTOĞRAFLARI

''Bu milletin bizden bir beklentisi var. Okula çocuğumu rahat göndereyim. Biz yaşananları görmezden gelemeyiz. Sırtımızı dönemeyiz. Grup konuşmalarını biraz seyrettim. Ne İYİ Parti Akşener, Ne Kılıçdaroğlu ne de HDP bu fotoğrafla ilgili 'bu fotoğrafı doğru bulmuyoruz' diyemediler. Bir tanesi bir şey söyleyemedi.

Bizi şu anda düşürmek istedikleri tuzak tam da bu. Bize 'Terörle mücadelede nasıl bu noktaya gelirsiniz, siz kişi başına gelir seviyesini nasıl yükseltirsiniz, bu kadar büyük badireler içerisinden nasıl çıkarsınız' diyorlar.