CHP
Giriş Tarihi : 12-01-2022 23:32   Güncelleme : 12-01-2022 23:32

AKP'li Özkan'a Özgür Özel'den sert yanıt: Utanmaz adam

AKP'li Özkan'a Özgür Özel'den sert yanıt: Utanmaz adam

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Enes Kara’nın yurt olarak kaldığı cemaat evinde gördüğü baskıları anlattığı bir video çektikten sonra yaşamına son vermesi Türkiye'nin gündemine oturdu. Kara'nın yaşamına son vermesinin ardından ülke genelinde tarikat ve cemaatlere tepki gösterildi.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan da, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Enes Kara hakkında açıklamada bulundu. Özkan, Kara'nın hiçbir zaman KYK yurdunda kalmak için başvurmadığını söyledi.

Özkan konuşmasında, KYK yurtlarının kapasitesini son 20 yılda 12 kat arttırdıkları dile getirerek gençlerin yurt ve kalacak yer kaygısı olmaksızın devlet yurtlarında kalmasına imkan sağlandığını ifade etti.

"Hiç kimse ailesinden daha büyük acı hissettiğini düşünemez"

Özkan, "Enes Kara kardeşimiz yaşadığı bunalımlar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Üzüntülüyüz. Hiç kimse ailesinden daha büyük acı hissettiğini elbette düşünemez. Ailesinin de vermiş olduğu bilgiye göre Enes Kara hiçbir zaman KYK yurtlarında kalmak için başvurmadığını ailesi teyit etmiş ve devletin resmi makamları nezdinde de böyle bir başvurunun olmadığı alınan bilgiler çerçevesinde görülmüştür" dedi.

Özkan bu tarz olaylar üzerinden siyasi çıkar elde etmenin doğru olmadığını söyledi, bugüne kadar çok değişik sosyal çevrelerin içerisinde de intiharlar olduğunu savundu.

"Enes Kara'nın kaldığı yer öğrencilerin hür iradesiyle kurulmuş bir ev"

Özkan, Enes Kara'nın kaldığı yerin bir yurt olmadığını söyleyerek, "Ev statüsünde öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu yere müdahil olmuştur. Gençlik Spor Bakanlığı'na bir yurt dediğimiz zaman bakanlık yurt standardı taşıyıp taşımadığını inceliyor. Burada olayın gerçekleştiği yer yurt değil. Bakanlığın izniyle açılmış bir yer değil, gençlerin hür iradeyle bir araya gelip açmış olduklarını görüyoruz. Elbette bununla ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını yapacaklar" diye konuştu.

Özgür Özel'den çok sert tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'li Özkan'ın Enes Kara ile ilgili sözlerine sosyal medya hesabından çok sert tepki gösterdi.

Özel, "Utanmaz adam. Hadi bizim sözlerimizi çarptırıyorsunuz da; Enes’in son sözlerini nasıl çarptırırsın. Onu ölüme sürükleyen şartları nasıl hafife alırsın. Yazıklar olsun!" ifadelerine yer verdi.