GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2022 10:27

DOĞU'DA 942 KÖY YOLU KARDAN KAPALI

DOĞU'DA 942 KÖY YOLU KARDAN KAPALI

 

DOĞU Anadolu Bölgesi'nde yoğun kar yağışı nedeniyle 942 mahalle ve köy yolunun merkezlerle olan bağlantısı kesildi.
Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan ve Muş'ta kar etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı ve özellikle yüksek kesimlerde yaşanan tipi nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Bölgede mahsur kalanların imdadına Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadele timleri yetişiyor.
Yoğun kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 445, Ağrı'da 207, Muş'ta 109, Erzincan'da 85, Kars'ta 81 ve Ardahan'da 15 olmak üzere toplam 942 mahalle ve köy yolunun merkezlerle olan bağlantısı kesildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Özel İdaresi ekipleri kapanan mahalle ile köy yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu geçeceğini; Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus hadisesin görüleceği tahmin edildiğini bildirdi. Hava sıcaklığının mevsim normallerinde seyredeceği, rüzgarın kuzeyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesinin beklendiğini açıklayan meteoroloji, yüksek kar örtüsü bulunan eğimi dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.
Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis ve pus hadisesi beklendiğini de hatırlatan meteoroloji bölge müdürlüğünce, bölgede en düşük sıcaklıkların ise sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 9, Kars'ta 7, Erzurum'da 6, Erzincan'da 3, Ağrı ve Muş'ta 0, olurken Doğu'nun Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır'da ise hava sıcaklığı artı 3 derece olarak ölçüldüğü bildirildi..

Haber-Oktay POLAT / ERZURUM, (DHA)

HAKKARİ'DE 15 KÖY VE 49 MEZRANIN YOLU KARDAN KAPANDI

HAKKARİ'de etkili olan kar yağışı nedeniyle 15 köy ve 49 mezranın yolu, ulaşıma kapandı. Yolların açılması için karla mücadele ekiplerinin çalışması sürüyor. 

DHA
Erdem TALAYHAN / İçerik Editörü
erdem@sakinca.com