DİĞER
Giriş Tarihi : 14-01-2022 12:06   Güncelleme : 14-01-2022 12:06

Enes'in intiharını haberleştiren gazeteci: Ölümle tehdit ettiler, haberin devamının geleceğini söyledim

Enes'in intiharını haberleştiren gazeteci: Ölümle tehdit ettiler, haberin devamının geleceğini söyledim

Cemaat yurdunda kalan ve baskılardan bunaldığı için yaşamına son veren Enes’in intiharını yazan ve yazı işleri müdürlüğü görevine son verilen gazeteci Faik Akgün, haberi nasıl yaptıklarını ve kentteki durumu anlattı.

Elazığ’da Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharını haber yaptığı için görevinden alınan yerel gazeteci Faik Akgün, Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk oldu.

Akgün, “Enes için ‘evin önünde ölü bulundu’ yazdılar. Biz işin gerçeğini ortaya çıkardık. Çok tehditler aldım. Sonunda beni yazı işleri müdürlüğü görevimden aldırdılar. Bundan sonra daha rahat gazetecilik yapacağım” diye konuştu.

Gazeteci Faik Akgün’ün açıklamalarından satırbaşları şöyle:

15 YILI AŞKINDIR CEMAAT KULLANIYORMUŞ

“Enes’in ölümü ilk olarak Elazığ’ın genelinde ‘evinin önünde ölü bulundu’ diye geçti sonrasında Enes’in videosu sosyal medyada ortaya çıkınca intihar olduğu ortaya çıktı. Enes’in intihar ettiği yeri tespit etmek için yoğun bir uğraş verdik. Sonra araştırma yapmaya başladık. Cemaatin orada kiraladığı ya da satın aldığı tek bir daire var onu da şuradan biliyoruz Enes’lerin kaldığı dairenin kapısında Risale-i Nur’dan çıkartmalar yapıştırılmış. Komşularla da konuştuk ve onlar da evin cemaat evi olduğunu ve Nurcular’a ait olduğunu her dönem farklı öğrencilerin gelip gittiğini hatta öğrencilerin başında cemaat tarafından görevlendirilen abileri olduğunu evi de 15 yılı aşkın süredir cemaatin kullandığını söylediler.

‘ELAZIĞ TAMAMEN CEMAATLERİN YUVASI HALİNE GELMİŞ KONUMDA’

Enes’in ölümün üzerinden kaç gün geçmesine rağmen hala ön otopsi raporu açıklanmadı. Elazığ için açıklama yapması gereken vali henüz açıklama yapmadı. Enes’in okulunun bağlı bulunduğu rektör ve dekan açıklama yapmadı. Elazığ tamamen cemaatlerin yuvası haline gelmiş konumda. Türkiye genelinde 30 küsur tarikat varsa bu tarikatların en az 28’inin en kolay şekilde örgütlendiği yer Elazığ. Enes’in haberini internet sitesinde yayınladık ve cemaate mensup olduğunu ifade eden şahıslar gazetenin telefonunu arayarak bana önce hakaret sonrasında da tehdit ettiler. Telefonda beni dinsizlikle, kafirlikle, kafirlere hizmet etmekle suçladılar. Haberin devamının geleceğini belirttiğim zaman da beni ölümle tehdit etmeye çalıştılar. İslam’ın nurunu tamamlanmasına engel olamayacağımız gibi garip garip tehditler etmeye başladılar.