EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-01-2022 13:51   Güncelleme : 20-01-2022 13:51

Merkez Bankası'ndan kur korumalı vadeli TL hesabında yeni hamle: Zorunluluk kaldırıldı

Merkez Bankası'ndan kur korumalı vadeli TL hesabında yeni hamle: Zorunluluk kaldırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faiz neden, enflasyon sonuç" ekonomi modeliyle  Merkez Bankası'nın 4 ayda 500 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmesinin ardından Türk Lirası'nda değer kaybı tarihi seviyeye ulaştı.

Türk Lirası'na olan ilginin artırılabilmesi ve değer kaybının durdurulabilmesi için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hayata geçirilmiş ve daha sonra aynı uygulamanın altın hesapları için de geçerli olacağı duyurulmuştu.

Merkez Bankası uygulama hakkında yeni bir kararı açıkladı. Merkez Bankası,  TL'ye dönüşüm hesaplarında tasarruf sahiplerinin hesaplarının olduğu bankadan başka bir bankaya transfer edebilmesine olanak sağladığını açıkladı. 

MERKEZ BANKASI'NDAN TRANSFER AÇIKLAMASI 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) TL'ye dönüşüm hesaplarında tasarruf sahiplerinin hesaplarının olduğu bankadan başka bir bankaya transfer edebilmesine olanak sağladığı ifade edildi.

TCMB'nin saat 14.00'te sonuçlarını açıklayacağı toplantı öncesinde, döviz ve altından kur korumalı vadeli TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan olma zorunluluğu kaldırıldı.

Bloomberg HT'nin kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası duyurusunda ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri ile altın hesaplarında bulunan tutarlarını; mevcut hesapların bulunduğu banka dışında bir bankaya transfer eden ya da söz konusu hesaplardan efektif olarak çekip hesap açmak istediği bankaya yatırdığına dair tevsik edici belgeye sahip gerçek veya tüzel kişilerin söz konusu uygulamalardan faydalanabileceği belirtildi.

SAKINCASAKINCA